Jestem zwolennikiem dialogu ze stroną społeczną, będziemy zabezpieczać pracowników tak, żeby proces konsolidacji przeprowadzony był odpowiedzialnie i uczciwie - zapowiedział w piątek, 14 maja, w siedzibie Grupy Lotos w Gdańsku prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.
Jak poinformowało biuro prasowe Grupy Lotos (GL) przedstawiciele płockiego koncernu spotkali się po raz kolejny raz z przedstawicielami związków zawodowych i rad pracowników w GL oraz członkami zarządu spółki.
Znamy już strukturę konsolidacji PKN Orlen, PGNiG oraz Grupy Lotos. Wiemy jak docelowo będzie wyglądał połączony koncern multienergetyczny i jaka będzie w nim rola naszej firmy. Tworzone centra kompetencyjne wykorzystają nasze mocne strony - mówiła, cytowana w komunikacie prasowym, prezes Grupy Lotos Zofia Paryła.
Dodała, że pozwala to zintensyfikować rozmowy ze stroną społeczną.
Jesteśmy zdeterminowani, żeby przeprowadzić ten proces jeszcze w tym roku. Wiele czasu poświęciliśmy na stworzenie struktury tej transakcji. Chcieliśmy, aby to była operacja bezgotówkowa i udało się uzyskać na to zgodę akcjonariusza większościowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu Skarb Państwa zwiększy swoje udziały w Orlenie do 50 procent. To wybija raz na zawsze argumentacje oponentów o potencjalnym wrogim przejęciu PKN Orlen - podkreślił, cytowany w komunikacie prasowym, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Podano, że z uwagi na bogate doświadczenie GL, to właśnie w Gdańsku powstanie jedno z Centrów Technologii Wodorowych, które będzie prowadzić projekty badawczo-rozwojowe oraz integrować i koordynować prace z tego zakresu.
Drugim obszarem są oleje bazowe i środki smarne. Przemawia za tym zarówno ugruntowana jakość produktów i rozpoznawalność marki w tym zakresie, ale też rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji. Kolejny argumentem jest planowana realizacja projektu inwestycyjnego w obszarze produkcji olejów bazowych grupy 2. i 3. - instalacji Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO) - objaśniło biuro prasowe koncernu.
W Gdańsku zlokalizowane będzie również centrum logistyki kolejowej, za które będzie odpowiadać spółka Lotos Kolej.
Czwartym, głównym centrum kompetencyjnym mają być, zgodnie z założeniami, operacje serwisowe związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. W tym kierunku zmierzają też aktualne działania podejmowane przez spółkę Lotos Petrobaltic. W kontekście działalności stricte poszukiwawczo-wydobywczej, wiodącą rolę przejmie PGNiG, do którego przesunięte będą kompetencje w tym zakresie z Lotos Petrobaltic i z Orlen Upstream - głosi komunikat prasowy GL.
Podczas spotkania podkreślano, że mamy do czynienia z połączeniem silnych podmiotów, a nie ratowaniem jednego z nich, dlatego nie ma mowy o optymalizacji poprzez redukcję zatrudnienia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.