O ponad 22 mln zł wyższy wynik finansowy (EBITDA) wypracowały w pierwszym kwartale br. trzy zakłady górnicze, należące do grupy energetycznej Tauron, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z szacunkowych danych finansowych.
- Konsekwentnie realizujemy w naszych kopalniach działania poprawiające ich efektywność, dzięki czemu w pierwszym kwartale tego roku zmniejszyliśmy stratę finansową o ponad 60 proc., względem pierwszego kwartału 2020 r. – mówi prezes Tauron Wydobycie Jacek Pytel.
- Niezmiennie koncentrujemy się na poprawie rentowności produkcji węgla oraz zrównoważeniu przychodów i kosztów działalności operacyjnej spółki - dodaje prezes.
W całym 2020 r. wynik finansowy (EBITDA) był o ponad 340 mln zł wyższy niż rok wcześniej. Spółka sukcesywnie zmniejszała straty pomimo negatywnego wpływu pandemii. W jej kopalniach wzrosła produkcja węgla handlowego, przy jednoczesnym obniżeniu zatrudnienia o ponad 350 osób.
Poprawa wyników w pierwszym kwartale bieżącego roku była możliwa dzięki wyższej o ponad 20 proc. produkcji węgla i kontynuacji działań poprawiających efektywność. Niekorzystnie na wyniki finansowe wpływa natomiast sytuacja rynkowa. Ceny miałów energetycznych były niższe niż w pierwszym kwartale 2020 r.
Kopalnie Tauron Wydobycie, zlokalizowane w pobliżu bloków energetycznych i elektrociepłowni Grupy Tauron dostarczają tym aktywom paliwo wysokiej jakości w zoptymalizowanej cenie.
W lutym br. rozpoczęto eksploatację nowego wysoko zasobnego złoża Brzezinka, z którego w ciągu najbliższych dziesięciu lat planuje pozyskać ponad 12 mln t paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych.
- Węgiel z Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie osiągnął w tym roku najlepsze parametry jakościowe w historii kopalni. Paliwo to ma bardzo niską zawartością chloru, co jest wyjątkową cechą na rynku polskim - mówi iceprezes zarządu ds. technicznych w Tauron Wydobycie Edward Paździorko.
- To gwarancja dostaw optymalnego paliwa dla strategicznego w krajowym systemie energetycznym bloku Taurona w Jaworznie – podkreśla wiceprezes.
Dostęp do nowych zasobów dobrej jakości niskochlorowego węgla kamiennego umożliwi również poziom 800 m w ZG Janina w Libiążu. Zaawansowanie inwestycji osiągnęło już blisko 90 proc. Uruchomiono już zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Dzięki temu prawie 20-krotnie skróci się czas dotarcia załogi do miejsc pracy. Zakończenie całej inwestycji przewidziane jest na trzeci kwartał tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
20 krotnie skróci się czas zjazdu na dół !!!!