Dwa wnioski przedsiębiorców starających się o poszerzenie obszaru działalności kopalni rozpatruje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. W 2020 r. zezwolenia na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji pod eksploatację kopalin dokonano na terenie pięciu nadleśnictw.
Zezwolenie na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji, stanowiącego własność Skarbu Państwa w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, na cele związane z eksploatacją kopalin, dokonywane jest w trybie przepisów ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Przedsiębiorcy górniczy mogą się też starać o uzyskanie zezwolenia na wydzierżawienie gruntów leśnych pod wydobycie kopalin w trybie art. 39 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
W pierwszym przypadku prowadzone jest w RDLP Wrocław jedno postępowanie administracyjne, dotyczące kontynuacji wydobycia ze złoża znajdującego się na terenie Nadleśnictwa Świdnica. Natomiast w drugim trybie rozpatrywany jest jeden wniosek Nadleśniczego Nadleśnictwa Lwówek Śląski. On również dotyczy kontynuacji wydobycia kopaliny.
W 2020 r. tego rodzaju wniosków na obszarze RDLP Wrocław rozpatrywano więcej. Dyrektor RDLP we Wrocławiu zezwolił wówczas na wyłączenie gruntów leśnych z produkcji odrębnymi decyzjami administracyjnymi w trybie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych pod eksploatacje kopalin na terenie nadleśnictw: Pieńsk, Węgliniec, Kamienna Góra, Świdnica oraz Głogów.
- W latach 2020 i 2021 nie wydano decyzji odmawiającej wyłączenia z produkcji gruntów leśnych pod eksploatację kopalin. Dyrektor RDLP wydaje zezwolenie na wyłączenie gruntu leśnego na cele eksploatacji kopalin, mając na uwadze m.in. przepisy ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Takie zezwolenie wydawane jest w przypadku spełnienia określonych warunków, to jest przeznaczenia na powyższy cel gruntu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, posiadania przez wnioskujący podmiot koncesji na wydobycie oraz posiadania tytułu prawnego do gruntów - informuje Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.
RDLP Wrocław obejmuje lasy znajdujące się na terenie województwa dolnośląskiego, a także mniejsze fragmenty lasów z terenu województw lubuskiego, wielkopolskiego i opolskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.