Św. Florian jest patronem związanych z ogniem. Wspomina się go czwartego maja i tego właśnie dnia świętują m.in. hutnicy i strażacy.
Hutnictwo jest jedną z najstarszych gałęzi przemysłu. Dzieli się je na hutnictwo żelaza i metali nieżelaznych. Nie można także zapominać o hutnictwie szkła. Należy pamiętać, że do połowy XX w. to właśnie ilość wyprodukowanej stali w przeliczeniu na mieszkańca traktowano jako miernik rozwoju gospodarczego.
Za początki hutnictw można uznać otrzymywanie miedzi z rudy w ognisku. Miało to miejsce ok. 3800 p.n.e. na terenie Egiptu. W Polsce pierwsze ślady działalności hutniczej pochodzą sprzed 2000 lat. Ślady dymarek, czyli dawnych pieców hutniczych odkryto koło Nowej Słupi. W II–III w. w Zagłębiu Staropolskim powstał jeden z największych w Europie ośrodków hutniczych żelaza, który swój rozkwit przeżywał w XVI–1. połowa XVII w. Na początku XVII w. uruchomiono pierwsze wielkie piece w zakładach Caccich w Bobrzy (1613) i J. Gibboniego w Samsonowie (1641), a w okręgu częstochowskim duże zakłady hutnicze z 4 wielkimi piecami M. Wolskiego w Pankach (budowane 1610–20) i Łaźcu (1620–30). Zagłębie Staropolskie, a zwłaszcza tereny położone wzdłuż rzeki Kamiennej, pozostało największym okręgiem hutnictwa żelaza do połowy XIX w.
Według danych World Steel Association w 2020 r. wyprodukowano na świecie 1,864 mld t stali. Za ponad połowę produkcji odpowiadają Chiny. W Państwie Środka wytworzono bowiem 1,053 mld t. Polska znajduje się w drugiej dziesiątce globalnych producentów.
W naszym kraju znajdują się aktywa największa producenta stali na świecie, czyli koncernu ArcelorMittal. Posiada on w Polsce pięć hut oraz największą w Europie koksownie znajdująca się w Zdzieszowicach. W 2020 r. koncern ogłosił, że zamyka na stałe cześć surowcową, czyli wielki piec i stalownię w krakowskim oddziale (dawna huta im. Tadeusza Sędzimira). Poinformowało, że spółka zamierza skoncentrować produkcję surowcową w swoim oddziale w Dąbrowie Górniczej.
W sumie ArcelorMittal w naszym kraju spółka ma sześc oddziałów zlokalizowanych w województwach śląskim, małopolskim i opolskim. Zatrudnia ponad 11 tys. pracowników. W ten sposób skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego.
Największy polskie oddziały ArcelorMittal znajdują się w Dąbrowie Górniczej (dawna huta Katowice) Początki huty w Dąbrowie Górniczej sięgają lat 70-tych ubiegłego stulecia. Pierwszy spust surówki i wytop stali nastąpił w hucie w 1976 r. Dziesięć lat później huta pracowała już na pełnych obrotach dzięki uruchomieniu drugiego wielkiego pieca.
Aktywa hutnicze znajdują się także w spółkach związanych z przemysłem wydobywczym. W grupie kapitałowej Węglokoks, która posiada kopalnie Bobrek-Piekary i udziały w Polskiej Grupie Górniczej, działa huta Łabędy i huta Pokój Profile. Pierwszy z tych zakładów jest zlokalizowany w Gliwicach, a jego historia sięga XIX w. Dostarcza głównie produkty na potrzeby górnictwa i budownictwa. Huta Pokój znajduje się w Rudzie Śląskiej. Jej początki także sięgają XIX w.
Kolejną spółką górniczą, która ma istotne związki z górnictwem jest KGHM Polska Miedź. W jej strukturach znajdują się huta miedzi Głogów i huta miedzi Legnica. Pierwszy z tych zakładów tworzą dwie linie technologiczne – HM Głogów I i HM Głogów II. Produkują one miedź elektrolitycznie rafinowaną w postaci katod o zawartości 99,99 proc. Cu. W Wydziale Metali Szlachetnych głogowskiej huty wytwarzane są także: srebro o zawartości 99,99 proc. Ag w postaci gąsek i granulatu, sztabki złota o zawartości powyżej 99,95 proc. Au, a także koncentrat platynowo-palladowy.
Należy także wspomnieć o Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie. Ich większościowym udziałowcem jest Stalprodukt. Produkowany jest tam najwyższej czystości cynk elektrolityczny oraz stopy cynku.
Spółka jest głównym dostawcą cynku i stopów na rynku krajowym oraz znaczącym dostawcą na rynki krajów sąsiednich. Produkty z Bukowna znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle do produkcji blach, powłok chroniących powierzchnie metalowe przed korozją, w budownictwie i wielu innych. Związki cynku są natomiast stosowane do produkcji kineskopów w telewizorach i monitorach oraz do produkcji farb i lakierów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.