- Polska w kwestii transformacji energetycznej idzie własną drogą - zapewnił w Wiadomościach TVP1 wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Negocjując w Brukseli, nie ulegajmy religii klimatycznej - apelował szef śląsko-dąbrowskiej S Dominik Kolorz.
Związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali w środę, 28 kwietnia, w Katowicach umowę społeczną, zakładającą wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Podpisanie umowy zaplanowano na maj.
Parafowanie negocjowanego od kilku miesięcy tekstu umowy otwiera drogę do rozpoczęcia procesu jej prenotyfikacji, a później notyfikacji w Komisji Europejskiej. Wejście porozumienia w życie zależy od zgody Komisji na pomoc publiczną dla kopalń - m.in. dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych oraz finansowanie osłon socjalnych dla górników - urlopów przedemerytalnych (płatnych w wysokości 80 proc. wynagrodzenia) i 120-tysięcznych odpraw pieniężnych.
Dominik Kolorz i Artur Soboń byli w środę wieczorem gośćmi Wiadomości, podsumowując parafowane w Katowicach porozumienie.
- Bardzo mocno apeluję, panie ministrze - nie ulegajmy religii klimatycznej - wezwał w kontekście negocjacji z KE przewodniczący śląsko-dąbrowskiej S Dominik Kolorz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.