Czwartkowe (22 kwietnia) rozmowy zakończyły związkowo-rządowe negocjacje nad umową społeczną dla górnictwa.
- Jestem przekonany, że jest to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski - powiedział po zakończeniu rozmów wiceminister aktywów państowych Artur Soboń.
- Jesteśmy w ważnym momencie i dla polskiego rządu, i dla strony społecznej. Udało nam się porozumieć i uzgodnić umowę społeczną, która pokazuje przyszłość górnictwa węgla kamiennego do roku 2049, ale jednocześnie proces ten zaplanować w sposób sprawiedliwy i pokazujący, co dalej na terenach pogórniczych - powiedział Soboń.
- Jestem przekonany, że jest to dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny dokument z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki, a także tych terenów, w których dzisiaj dominuje funkcja przemysłu wydobywczego. Oprócz uzgodnionej treści umowy społecznej mamy również cztery załączniki. Jeden z nich określa zasady pomocy publicznej, kolejny określa inwestycje, które chcemy realizować, kolejny określa zakres, czyli o jakie gminy górnicze nam chodzi, a ostatni z załączników wskazuje na instrumenty pomocowe dla firm okołogórniczych i dla lokalnych wspólnot, jakimi są gminy górnicze - wskazał wiceminister aktywów państowych.
- To jest solidna praca, którą wykonaliśmy. Szkoda, że ona nie zamyka całego procesu, tylko go otwiera. Po parafowaniu tej umowy, bo dzisiaj mamy uzgodnioną treść i w środę chcemy ją parafować. Następnie strona społeczna zwróci się do swoich ciał statutowych, a my będziemy jednocześnie pracować nad wnioskiem prenotyfikacyjnym, cały czas nad nim pracujemy tak, aby wraz z podpisaniem umowy społecznej rozpocząć prace prenotyfikacji i notyfikacji tej formy pomocy publicznej czy tych instrumentów pomocy publicznej, które zapisaliśmy w umowie społecznej - dodał Soboń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.