„Powstania śląskie 1919-1921” to wystawa, którą przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach. Do wtorku, 20 kwietnia, będzie ona do obejrzenia na placu Sejmu Ślaskiego w Katowicach. Potem trafi na katowicki rynek.
O projekcie we wtorek - w rocznicę urodzin Wojciecha Korfantego - opowiedzieli dziennikarzom wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, szef katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder oraz wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun.
- Tu jest Polska, tu jest Polska - na tych ekspozytorach. To ci ludzie z tych fotografii walczyli o polski Śląsk. Przed chwilą, gdy składałem wieniec na grobie Wojciecha Korfantego, myślałem też o tych wszystkich młodych powstańcach, którzy zginęli. Zginęli za polski Śląsk. Cześć i chwała bohaterom – powiedział wicewojewoda Jan Chrząszcz na placu Sejmu Śląskiego, który podziękował dyrektorowi katowickiego IPN za realizację tego projektu. Zaapelował także o to, aby pamiętać o powstańcach.
- Niech ta wiedza będzie kultywowana nie tylko na Śląsku. Niech wszyscy Polacy wiedzą, z jak ogromnym trudem młodzi i starsi walczyli o wolny Śląsk – powiedział.
- Trudno wymarzyć sobie lepszą okoliczność, jak urodziny Wojciecha Korfantego i lepsze miejsce, jak to u stóp jego pięknego pomnika na moment ogłoszenia wspólnej inicjatywy władz województwa śląskiego, pana wojewody i katowickiego oddziału IPN. Inicjatywa, która polega na zaprezentowaniau historii powstań śląskich nie tylko społeczeństwu Górnego Śląska, ale także społeczeństwu całej Polski. W IPN staramy się na różne sposoby opowiadać historię Śląska. Staramy się ja opowiadać całemu społeczeństwu, całej Polsce – powiedział dr Andrzej Sznajder.
- Chcę podziękować za tę wspaniałą wystawę, która jest dziś otwierana w przestrzeni publicznej miasta Katowice. Czas pandemii to czas trudny i trudno dziś celebrować nawet tak znakomitą uroczystość, jaką są urodziny Wojciecha Korfantego. W przyszłym roku będziemy świętować ten słynny akt przyłączenia części Górnego Śląska do macierzy. Myślę, że to zwieńczy te wszystkie uroczystości i pozwoli nam na świętowanie w innym wymiarze - szerszym i bardziej uroczystym – stwierdził wiceprezydent Bojarun.
Wystawa będzie prezentowana nie tylko w woj. śląskim, ale także w wielu innych regionach kraju, w tym w większości miast wojewódzkich. Należy wspomnieć, że inauguracja tego projektu miała miejsce w Krakowie 20 marca 2021 r., dokładnie w setną rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Jej autorką jest Aleksandra Korol-Chudy.
Wystawa składa się z 15 paneli, prezentujących w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia z lat 1918–1922, czyli okresu, w którym ważyły się losy regionu. Koniec I wojny światowej, pierwsze i drugie powstanie śląskie, plebiscyt górnośląski oraz poprzedzająca go kampania propagandowa, trzecie powstanie śląskie, a w końcu podział regionu i przejęcie przyznanej części Górnego Śląska przez administrację polską – to najważniej aspekty tej opowieści.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.