19 kwietnia br. pod przewodnictwem prof. Ireny Lipowicz obradowała Kapituła Nagrody im. Wojciecha Korfantego, którą Związek Górnośląski przyznaje od roku 1993 osobom, instytucjom i organizacjom za wybitne zasługi dla Górnego Śląska - poinformował portal nettg.pl Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.
Spośród kilkunastu kandydatów wybrano sześciu laureatów. Są nimi:
Monika i Johann Brosowie - małżeństwo przedsiębiorców z Katowic, które m.in. zrewitalizowało Browar Mokrskich w Szopienicach oraz stworzyło Galerię Szyb Wilson w Nikiszowcu, gdzie organizują wiele wydarzeń artystycznych i kulturalnych na czele z Międzynarodowym Art Naif Festiwalem Sztuki Naiwnej.
Marek Twaróg - redaktor naczelny Dziennika Zachodniego, publicysta odważnie poruszający szerokie spektrum tematów związanych z Górnym Śląskiem.
Tomasz Wrona - nauczyciel regionalista z Mysłowic, znawca, miłośnik i propagator śląskiej historii, tradycji oraz mysłowickiego stroju ludowego.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu - za całokształt działalności muzealnej, edukacyjnej i promującej górnośląski przemysł wydobywczy w Polsce i na świecie.
Miasto Stołeczne Warszawa - za ufundowanie i skuteczność w postawieniu pomnika Wojciecha Korfantego w stolicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody Korfantego dla Służby Zdrowia za ratowanie życia w czasie pandemii, która wręczona zostanie na ręce dr Anny Skorupy - długoletniego lekarza anestozjologa z Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach.
Oficjalne ogłoszenie werdyktu Kapituły i wręczenie statuetki dla Miasta Warszawy nastąpi w 20 kwietnia w Warszawie pod pomnikiem patrona nagrody w czasie uroczystości dodania na tym pomniku słów SYN ZIEMI ŚLĄSKIEJ.
Z powodu trwających obostrzeń oficjalne uhonorowanie pozostałych laureatów nastąpi w późniejszym terminie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.