W IV kwartale 2020 r. Polska miała niemal najwyższe w całej Europie hurtowe ceny energii elektrycznej z dostawą pasmową BASE - wynika z kwartalnego raportu Komisji Europejskiej. W Polsce cena przekraczała 54 euro za MWh, średnia dla UE wynosiła 43,4 euro za MWh.
W IV kwartale wyższą cenę miała tylko Malta - 56,6 euro za MWh. Dla porównania w Szwecji cena ta wynosiła 23 euro za MWh, na większości rynków krajowych była pomiędzy 40, a 50 euro.
Dodatkowo, średnia cena BASE dla całego roku 2020 r. w Polsce wyniosła 47 euro za MWh i była najwyższa w Europie. Polska była 3. największym importerem prądu w UE - po Włochach i Finlandii.
W grudniu 2020 r. rachunek płacony przez gospodarstwa domowe w Polsce był poniżej średniej UE. Wynosiła ona od 20 do 25 eurocentów za kWh, w Polsce - między 14 a 17 eurocentów za kWh, w zależności od zużycia. W ujęciu rocznym wzrost w Polsce wyniósł ok. 11 proc. Największy spadek rachunków - o 33 proc. zanotowano w Holandii.
Polska znalazła się w czołówce państw UE, jeśli chodzi o przyrost mocy OZE. Największy przyrost zanotowały Niemcy - o 6,6 GW, Holandia - 4.9 GW, Hiszpania - 4 GW i Polska - 3.3 GW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Opłaty CO2 was wykończą Które wprowadziło lobby brukselskie żeby merkel miała na zasiłki dla tureckich rodzin pod berlinem Dlaczego udziałowcy ,,zieloni ,,chodź raz nie powieszą się na kominach węglowych na Donbasie , Nowosybirsku Nowokuźniecku u Putina ???