KGHM Polska Miedź pierwszym producentem srebra na świecie według rankingu portalu dedykowanego inwestorom Kitco.com, który zajmuje się rynkiem metali szlachetnych.
Mamy złoto w srebrze. @kghm_sa największym producentem srebra na świecie! (dane za 2020 rok - @KitcoNewsNOW). Działamy dalej! - poinformował na Twitterze Marcin Chludziński, prezes KGHM.
Ranking dziesięciu największych producentów powstał na bazie danych produkcyjnych za okres od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2020. Portal dodał, że nie uwzględniono w nim znajdującej się w Indiach kopalni Sindesar Khurd firmy Vedanta.
Kitco wskazało, że jedynie 30 proc. rocznej produkcji srebra pochodzi z zakładów, których główny cel działalności jest nastawiony na jego pozyskiwanie. Ponad 1/3 jest wydobywana przy okazji eksploatacji złóż cynku i ołowiu, a około 20 proc. przy eksploatacji złóż rud miedzi. Złoża rud polimetalicznych, z których odzyskuje się srebro, stanowią ponad dwie trzecie światowych zasobów tego metalu szlachetnego.
Jak czytamy na stronie internetowej KGHM, 12 proc. przychodów spółki pochodzi właśnie ze sprzedaży srebra.
„KGHM sprzedaje srebro w postaci gąsek oraz granulatu (produkcja ma miejsce w HM Głogów) i jest jednym z największych producentów srebra metalicznego. Firma rocznie wytwarza około 1200 t tego cennego metalu. W 2019 r. produkcja srebra KGHM osiągnęła poziom ok. 1 400 t, co uplasowało spółkę w czołówce światowych producentów srebra” – podaje miedziowy koncern.
Metal w postaci gąsek jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej NYMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do zakładów produkujących materiały do fotografii, zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek (sztabek) trafia głównie do instytucji finansowych.
Srebro, ze względu na unikalne właściwości fizyczne, wykorzystywane jest w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, w medycynie, optyce, energetyce i wielu innych. Ma także zastosowanie w najnowszych rozwiązaniach technologicznych, między innymi w infrastrukturze, motoryzacji i fotowoltaice.
Ogółem przemysł zużywa ok. 40 proc. światowej produkcji srebra. Jest to również ceniony kruszec inwestycyjny.
Na podium rankingu poza KGHM znalazły się także kopalnia Peñasquito w Meksyku oraz rosyjska kopalnia Dukat, która jest jednym z największych na świecie zakładów wydobywających złoto.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.