Nie zawsze głównym celem prowadzenia działalności górniczej jest pozyskanie kopaliny. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie prowadzi postępowanie dotyczące wydobycia kruszywa naturalnego z dna Wisły w rejonie miejscowości Bobrek niedaleko Oświęcimia. To jedno z trzech postępowań, jakimi w ub.r. zajął się krakowski RDOŚ, a dotyczących poboru kruszywa z głównej rzeki kraju.
Postępowanie pod nazwą „Odtworzenie drogi wodnej w km 1+560 – 1+800 rzeki Wisły do rzędnej 223,70 m n.p.m. poprzez pobór materiału żwirowego z koryta rz. Wisły na odcinku km 1+560 – 1+800 w miejscowości Bobrek” jest jednym z trzydziestu ośmiu wniosków, jakie w 2020 r. wpłynęły do krakowskiego RDOŚ w przedmiocie eksploatacji kopalin. Postępowanie w tej sprawie znajduje się w toku, gdyż wnioskodawca wezwany został do przedłożenia inwentaryzacji przyrodniczej.
W 2020 r. wpłynęły jeszcze dwa inne wnioski podmiotów chcących prowadzić wydobycie kruszywa naturalnego z dna Wisły w granicach województwa małopolskiego. Pierwsze z nich dotyczyło poboru materiału żwirowego z koryta rzeki Wisły w km 54+500 - 54+800, czyli w okolicach miejscowości Ochodza w gminie Czernichów. Wydana została zgoda na realizację tego przedsięwzięcia. W tym przypadku ustalono pobór kruszywa z rzeki za pomocą koparek podsiębiernych zlokalizowanych na brzegu rzeki, a następnie transport pobranego materiału do miejsca składowania.
Drugi wniosek dotyczył poboru materiału żwirowego, w ramach szczególnego korzystania z wód, w pasie trasy szlaku żeglownego rzeki Wisły w km 164+600 - 164+900 w ilości 3225 m sześc. W tym przypadku pobór kruszywa z koryta rzeki Wisły miał nastąpić za pomocą jednostek pływających, takich jak barka czy koparka linowa. Prace te zostały zaplanowane w rejonie miejscowości Biskupice i Karsy w gminie Gręboszów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.