Ratunkowe badania archeologiczne prowadzone na terenie budowy rurociągu płynu złożowego ze złoża Kamień Mały przyniosły nieoczekiwane odkrycie. Archeolodzy odkryli tam na stanowisku Czarnów 41 pozostałości dwóch rozległych osad oraz znaczne natężenie obiektów takich, jak: paleniska, groby całopalne czy ziemianki.
Złoże Kamień Mały znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Starania o jego zagospodarowanie trwają już niemal dziesięć lat. Latem 2012 r. wszczęte zostało przez Urząd Gminy Słońsk postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację tego przedsięwzięcia. Odwierty znajdują się na wschód od wsi Słońsk, w pobliżu drogi do Głuchowa.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo postanowiło, aby płyn złożowy uzyskany poprzez odwierty transportować do ośrodka grupowego swojej kopalni znajdującego się na terenie wsi Ługi Górzyckie w gminie Górzyca, odległego od odwiertów o kilkanaście kilometrów. Rurociąg przebiegać będzie m.in. pod Czerwonym Kanałem, znanym też pod nazwą Racza Struga.
Jak nas poinformował Robert Stolarski, wójt gminy Górzyca, pozwolenie na budowę dla części obejmującej teren tej gminy wydane zostało 29 czerwca 2018 r.
- Planowany rurociąg przebiega przez drogi gminne, dlatego w zależności od ich kategorii, zgoda na wejście będzie wydawana w formie decyzji na zajęcie pasa drogowego na czas prowadzonych robót oraz umieszczenie urządzenia dla dróg gminnych publicznych i umowy dzierżawy terenu dla dróg gminnych wewnętrznych - informuje wójt Robert Stolarski.
Rurociągowi płynu złożowego ma towarzyszyć kabel światłowodowy. Przy okazji inwestycji konieczne okazały się badania archeologiczne. Uczestniczą w nim m.in. pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą, a także wolontariusze - miłośnicy historii i archeologii, m.in. z Częstochowy, Czaplinka czy Radomska.
Jak informuje miesięcznik Samorządny Kostrzyn, podczas prac prowadzonych na terenie gminy Gózyca w pobliżu wsi Czarnów dokonano interesującego znaleziska. Odkryto tam pozostałość rozległej osady z okresu wpływów rzymskich, osady związanej z ludnością kultury łużyckiej a także cmentarzyska z grobami całopalnymi pochodzącego również z okresu wpływów rzymskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.