Po osiemnastu latach istnienia z mapy stolicy województwa świętokrzyskiego zniknął Geopark Kielce, obejmujący m.in. miejscowy ogród botaniczny, rezerwaty przyrody w nieczynnych kamieniołomach i trasę podziemną w Jaskiniach na Kadzielni. Decyzją kieleckich radnych na marcowej sesji Rady Miasta zmieniona została jego nazwa. Teraz jest to Geonatura Kielce.
Niewątpliwie największą atrakcją Geoparku były trzy rezerwaty przyrody, obejmujące częściowo lub w całości teren po wyrobiskach kamieniołomów. Najpopularniejsza z nich to znajdująca się w centrum miasta Kadzielnia z amfiteatrem, kolejką tyrolską, zespołem jaskiń udostępnionych do zwiedzania. W dzielnicy Ślichowice znajduje się zalany kamieniołom, którego ściana skalna od 1952 r. chroniona jest jako rezerwat przyrody. Natomiast we wschodniej części miasta znajdują się połączone ze sobą kamieniołomy znane pod nazwą Wietrznia. Te ostatnie zostały częściowo zagospodarowane, jednak z przyczyn obiektywnych w tym roku nie należy się tam spodziewać dalszych prac we Wietrzni.
- W tym roku nie planujemy większych zmian, jeżeli chodzi o infrastrukturę, natomiast przewidujemy oczywiście działania standardowe związane z utrzymaniem miejsca, to jest utrzymanie zieleni, sprzątanie, konserwacja istniejącej infrastruktury - informuje Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji kieleckiej Geonatury.
Zmiana nazwy zbiegła się z wydaniem rządowego rozporządzenia, skutkującego zamknięciem instytucji kultury i edukacji. Geopark przemianowany został na Geonaturę 18 marca 2021 r., a już dwa dni później zamknięte zostało do odwołania Centrum Geoedukacji. Trudno też mieć pewność, kiedy po zimowej przerwie otwarty zostanie ogród botaniczny. Na razie zaplanowano to na 1 maja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.