- W najbliższym czasie kurs EUR/PLN może stabilizować się w przedziale 4,63-4,66, a rentowności krajowych 10-latek mogą iść w górę - ocenił ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.
Po poniedziałkowym osłabieniu złotego i wzroście EUR/PLN do najwyższego poziomu od 2009 r. widać lekkie odreagowanie. Głównymi czynnikami, jakie stoją za umocnieniem krajowej waluty, jest z jednej strony osłabiający się dolar, a z drugiej stromienie krzywej rentowności. Jeszcze przed środowym odczytem inflacji, na rynku pojawiły się oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Polsce już w przyszłym roku - powiedział Wojciech Stępień.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług w marcu wzrosły rdr o 2,9 proc., a mdm wzrosły o 0,7 proc.
Wyższa inflacja sprawia, że prawdopodobieństwo dotarcia CPI do górnego ograniczenia przedziału celu NBP jest duże, a być może w tym roku odczyt nie wróci już do środka przedziału. Spekulacje na temat podwyżki stóp procentowych stabilizują złotego. Prawdopodobnie prezes NBP skontruje te oczekiwania, jeżeli jednak tak się nie stanie, jest szansa na umocnienie złotego - powiedział.
Ekonomista ocenia, że w najbliższym czasie spadki EUR/PLN zatrzymają się.
Spodziewam się, że nie wrócimy poniżej 4,60/EUR. W kolejnych dniach raczej pozostaniemy w przedziale 4,63-4,66 - dodał.
W trakcie sesji azjatyckiej USD/PLN poprawił swoje 10-miesięczne maksimum docierając do 3,98, jednak w ciągu dnia kurs zniżkował o 0,4 proc. wobec poprzedniego zamknięcia do ok. 3,96. EUR/PLN zniżkował w tym czasie o 0,2 proc. do 4,65. EUR/USD rósł o 0,2 proc. do 1,175.
RYNEK DŁUGU
Rentowności krajowych SPW zniżkowały we środę po około 3 pb. na środku i długim końcu krzywej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.