Jest kolejny numer Górniczej! Tym razem wyjątkowy, bo wielkanocny, z życzeniami dla Braci Górniczej przesłanymi nam przez ks. abp. Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego.
Na pierwszej stronie Górniczej informujemy o sytuacji na froncie walki z koronawirusem, piszemy również o tarczy dla PGG. O tym, że strony wciąż nie potrafią wypracować porozumienia w dwóch kluczowych sprawach związanych z umowa społeczną dla górnictwa pisze Jacek Madeja.
Mocne wsparcie, które otrzymali ratownicy na czterech łapach, jest tematem artykułu Kajetana Berezowskiego na str. 3. Mimo, że kryzys w górnictwie trwa, a pandemia nie ustaje, w Polskiej Grupie Górniczej inwestycje nabierają tempa, zwłaszcza w Rybniku i Łaziskach Górnych. Piszemy obszernie na ten temat na str. 4.
Maciej Dorosiński bliżej przyjrzał się ceremoniom wielopiątkowym kultywowanym od lat przez górników w kopalni soli w Wieliczce. „Męka pańska sto metrów pod ziemią – to tytuł reportażu zamieszczonego na str. 7.
Marcin Szulc z Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie, w rozmowie z Aldoną Minorczyk-Cichy, stara się m.in. odpowiedzieć na często zadawane ostatnio pytanie o ilość węgla, która znajdzie się za 10 lat w polskim miksie energetycznym. Wywiad publikujemy na str. 10. Kolejny nasz rozmówca Robert Tomaszewski, starszy analityk ds. energetycznych z Polityki Insight przekonuje, że bez atomu neutralności klimatycznej nie będzie. Rozmowę, którą drukujemy na stronie 11 przeprowadził Janusz Mincewicz.
Na tej samej stronie warto przeczytać tekst o kolejnej inwestycji w polskim górnictwie węgla kamiennego, tym razem w kopalni Budryk w Ornontowicach. Dobrze wiedzie się Grupie KGHM – informuje w swym kolejnym materiale na str. 16. Jacek Madeja. Okazuje się, że firma wypracowała rekordowy i najwyższy od czasów akwizycji zagranicznych wskaźnik EDITDA.
I na zakończenie kolejny świąteczny akcent. O swojej pasji opowiedział nam Leszek Jęczmyk, mistrz w zdobieniu świątecznych pisanek. Niedawno artysta z Katowic trafił do elitarnego grona „jajcarzy świata”, kórzy mają swoją siedzibę aż w Nowej Zelandii! Piszemy o nim na stronie 16 w artykule „Jajcarze świata, łączcie się”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.