Ubezpieczenie komunikacyjne to rodzaj polisy związanej z posiadaniem oraz użytkowaniem pojazdu. W grupie ubezpieczeń komunikacyjnych znajdują się zarówno polisy obowiązkowe, jak i dobrowolne. Pierwsze z nich dają ochronę kierowcy od odpowiedzialności cywilnej za spowodowanie szkody, drugie – dobrowolne – pomagają zabezpieczyć się finansowo na wypadek wystąpienia sytuacji związanych ze szkodami na skutek np. zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.
Co to jest ubezpieczenie komunikacyjne?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie komunikacyjne to umowa ubezpieczeniowa zaliczana do ubezpieczeń majątkowych działu II – „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”. Ubezpieczenia komunikacyjne znajdują się w grupie 10 – „Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika”. Do ubezpieczeń komunikacyjnych należy nie tylko obowiązkowa polisa OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej), ale również m.in. dobrowolne AC (Autocasco) i NNW (Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków Kierowcy i Pasażerów).
Co obejmuje ubezpieczenie komunikacyjne?
Ubezpieczenie komunikacyjne https://grupaang.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-komunikacyjne/ jest związane z ryzykiem ponoszonym przez użytkowników pojazdów mechanicznych z tytułu użytkowania pojazdów mechanicznych. Chroni ich przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń, do których doprowadzili (wypadek drogowy, kolizja drogowa, zdarzenia powstałe podczas i w związku z wsiadaniem do pojazdu lub wysiadaniem z niego, bezpośrednim załadowywaniem lub rozładowywaniem pojazdu mechanicznego, zatrzymaniem lub postojem pojazdu mechanicznego). Można z niego korzystać również w przypadku awarii samochodu oraz następstw nieszczęśliwych wypadków.
W zakres ubezpieczeń komunikacyjnych wchodzą:
Podział ubezpieczeń komunikacyjnych
Polisa komunikacyjna chroni finansowo posiadaczy oraz użytkowników pojazdów mechanicznych po wystąpieniu szkody na mieniu lub osobie. W grupie ubezpieczeń komunikacyjnych znajdują się zarówno polisy obowiązkowe, jak i dobrowolne.
Co wpływa na ceny OC i AC?
Ceny składek OC i AC są ustalane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Podczas wyliczania składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim dotychczasową historię przebiegu ubezpieczenia, a także m.in. miejsce zamieszkania osoby wnioskującej, jej wiek oraz poszczególne parametry ubezpieczanego samochodu (model auta, rocznik, typ i pojemność silnika itp.). Ubezpieczenie samochodu w ramach OC i AC może się różnić wysokością składki w zależności od oferty konkretnego ubezpieczyciela.
W których krajach obowiązuje ubezpieczenie OC wykupione w Polsce?
Polisa OC wykupiona w Polsce obowiązuje na terenie państw będących sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego między Biurami Narodowymi - reprezentantami rynku ubezpieczeniowego danego kraju w Systemie Zielonej Karty. Dzięki temu bez dodatkowego ubezpieczenia wjedziemy do większości krajów europejskich oraz ościennych. Wyjeżdżając za granicę, warto sprawdzić u eksperta ubezpieczeniowego aktualną listę krajów wymagających Zielonej Karty czy ubezpieczenia granicznego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.