Wtorek, 30 marca, na Wall Street zakończył się spadkami, a Dow spadł 100 pukt od historycznego maksimum z poniedziałku. Liderami zniżek były spółki technologiczne, gdyż inwestorów niepokoją rosnące rentowności obligacji. Rynki oceniają też dane gospodarcze oraz liczbę nowych przypadków COVID-19.
Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,30 proc., do 33 066,96 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł 0,32 proc., do 3958,55 pkt.
Nasdaq Composite stracił 0,11 proc. i zamknął sesję na poziomie 13 045,39 pkt.
Wiatr w żagle dla rynków akcji, który wiał w okresie pandemii nadal jest w mocy. Wydaje się, że inwestorzy rozumieją, że szybszy wzrost PKB, rosnące oczekiwania wzrostu zysków spółek, wciąż niskie koszty zadłużenia przedsiębiorstw i stłumiony popyt konsumpcyjny będą napędzać dalsze zyski na rynkach akcji - ocenili analitycy Evercore ISI w raporcie.
- Przechodzimy przez okres, w którym ludzie dostosowują się do nieco wyższych rentowności. Pakiet dla infrastruktury w USA przyniósłby korzyści sektorom, które zazwyczaj były zamknięte podczas pandemii. Materiały i przemysł to obszary, które skorzystałyby na dodatkowych wydatkach - powiedział Jon Maier, dyrektor ds. inwestycji w Global X ETFs.
Akcje spółek technologicznych spadały po tym, jak rentowności 10-letnich papierów skarbowych wzrosły do najwyższego poziomu od stycznia 2020 r.
Wśród najmocniej zniżkujących firm znalazły się m.in. Microsoft i Apple, ale w dół szły też notowania Tesli, Netfliksa i Amazona.
Analitycy wskazują, że wzrost rentowności obligacji USA skłania inwestorów do porzucenia akcji firm zaawansowanych technologii.
Discovery rósł 6 proc., a ViacomCBS zwyżkował 4 proc. W poniedziałek kursy obu spółek spadły odpowiednio o 1,5 proc. i 6,5 proc.. Media podają, że duża wyprzedaż akcji obu spółek pod koniec zeszłego tygodnia była związana ze sprzedażą dużych pakietów akcji przez Archegos Capital Management, fundusz hedgingowy, który wycofał kapitał z rynku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.