- Znamy stanowisko Artura Sobonia, w dwóch spornych kwestiach; indeksacji kosztów wynagrodzeń oraz gwarancji zatrudnienia – poinformowali na swoim facebooku związkowcy z „Przeróbki”. Opublikowali oni stanowisko, które otrzymali od wiceministra aktywów państwowych.
- W ramach planowanego systemu, nie zajdzie okoliczność, która mogłaby narazić pracownika kopalni na wcześniejszą, niż to wynika z harmonogramu, utratę pracy, bez żadnej osłony. W każdym przypadku likwidacji dotychczasowego miejsca pracy - niezależnie od harmonogramu - pracownik będzie miał zagwarantowaną alokację lub osłonę socjalną – wyjaśnił Artur Soboń.
W przesłanym piśmie poinformował on także o rządowej propozycji tego, jak w umowie społecznej miałby wyglądać zapis dotyczący rozmów z Komisją Europejską.
„Ostateczne brzmienie tego punktu byłoby następujące: Jeżeli Komisja Europejska nie wyrazi zgody na planowane instrumenty wsparcia dla sektora górniczego, wskazane w niniejszej Umowie Społecznej, Strony podejmą w dobrej wierze rozmowy, w celu wypracowania możliwych scenariuszy działań, z uwzględnieniem stanowiska Komisji Europejskiej, nie wstrzymuje to jednak procesu notyfikacji oraz rozmów z Komisją na temat możliwych rozwiązań systemu wsparcia sektora” – napisał wiceminister.
Poniżej zamieszczamy pełną treść przesłanego pisma.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK