Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wykorzystuje do transportu ropy naftowej nie tylko rurociągi. Na części tras przewóz odbywa się samochodami ciężarowymi, a z kopalń w północno-zachodniej Polsce także koleją.
- Transport ropy wyłącznie ropociągami odbywa się w przypadku kopalń KRNiGZ Dębno oraz KRNiGZ Lubiatów należących do Oddziału PGNiG SA w Zielonej Górze. Z pozostałych kopalń oddziału, a także z kopalń należących do Oddziału PGNiG SA w Sanoku, transport ropy odbywa się w sposób mieszany (ropociągi i transport drogowy) lub wyłącznie za pomocą pojazdów ciężarowych – informuje biuro prasowe PGNiG SA.
Do przewozu kopalin PGNiG wykorzystuje zarówno pojazdy własne, jak i korzysta z usług firm zewnętrznych. W GK PGNiG nie ma odrębnej spółki powołanej do obsługi transportu wydobywanych surowców. PGNiG wykorzystuje do przewozu wydobywanych surowców kilkadziesiąt pojazdów o pojemności 12-17 m sześc.
Tak jest w przypadku kopalń istniejących. Tworząc nowe odwierty, spółka stara się, aby minimalizować utrudnienia i niedogodności wynikające z transportu. Co do zasady, plany zagospodarowania nowo wykonywanych odwiertów przewidują podłączenie odwiertów do infrastruktury przesyłowej, w szczególności – do ropociągów.
Transport kolejowy jest prowadzony wyłącznie w przypadku surowców wydobywanych na terenie Oddziału PGNiG SA w Zielonej Górze. Wykorzystywany jest do tego m.in. należący do spółki ekspedyt w Barnówku.
Niektóre krajowe podmioty z branży wydobywczej powołały do istnienia własne spółki - przewoźników kolejowych, realizujących na ich zlecenie przewóz towaru. Czy PGNiG SA bierze lub brał pod uwagę takie posunięcie?
- PGNiG nie ma obecnie w planach powoływania spółki do transportu kolejowego produktów wydobycia. Jeżeli pojawią się okoliczności wskazujące na zasadność utworzenia takiej spółki, kwestia ta zostanie gruntownie przeanalizowana pod kątem ewentualnych korzyści i ryzyk biznesowych – informuje biuro prasowe spółki.
Aktualnie w przypadku ropy naftowej, zapewnienie transportu leży po stronie odbiorców. To od nich zależy, z usług których przewoźników korzystają.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.