Południowo-afrykański koncern górnictwa węgla kamiennego Exxaro odnotowuje rekordowy okres czterech lat bez wypadku śmiertelnego w swoich siedmiu kopalniach.
Z informacji podawanych przy tej okazji wynika, że nie jest to dziełem przypadku. Tym bardziej że jest to jedna z kluczowych firm tej branży w RPA. Osiągnięcie to tym bardziej jest doceniane, że związane jest ze stosunkowo dużym wydobyciem węgla w skali ok. 45 mln t rocznie oraz przy zatrudnieniu ok. 6600 osób, co przekłada się na około 7500 t na jednego górnika.
Podstawą górnictwa węglowego tej firmy jest odkrywkowa kopalnia Grootegeluk o wydobyciu 23.4 mln t rocznie. Drugie tyle dają pozostałe znacznie mniejsze kopalnie podziemne i odkrywkowe. Jest to osiągniecie godne zarówno uwagi, jak i naśladowania. Opiera się ono na dwóch zasadniczych filarach.
Po pierwsze trwa nieustanne szkolenie załogi, dotyczące zarówno przestrzegania przepisów bezpieczeństwa, naturalnych warunków eksploatacji i dobrej znajomości sprzętu, technologii oraz współpracy poszczególnych działów odpowiedzialnych za eksploatację.
Drugim filarem jest równie ciągła modernizacja całego procesu technologicznego. Jego istotą są innowacje związane z mechanizacją urabiania złoża, cyfryzacją zarządzania i jego kontroli oraz wprowadzaniem do górnictwa informatycznej komunikacji oraz transportu opartego na sztucznej inteligencji.
Firma uczulona jest na punkcie zdrowia i fizycznej oraz psychicznej kondycji swoich pracowników. Pracownik, który ulega zmęczeniu podczas pracy, jest zastępowany przez wypoczętego zmiennika. Ten styl prowadzenia robót górniczych powoduje, że każdego roku koszty eksploatacyjne są obniżane w skali ok. 2 proc., co zapewnia jej rentowność przy spadających cenach węgla.
Z okazji osiągnięcia efektu czterech lat bez wypadku śmiertelnego, kierownik działu ds. bezpieczeństwa i zdrowia Exxaro dr Joseph Matjila powiedział:- „Przywództwo i strategiczne inicjatywy mające na celu poprawę przepisów bezpieczeństwa zapewniły, że wszyscy nasi górnicy mogą pracować w środowisku, któremu mogą zaufać, i że mogą bez szwanku wrócić do domu i do swoich bliskich.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.