W czwartek po raz kolejny strona związkowa spotka się z delegacją rządową, żeby ustalić ostatnie rozbieżności w umowie społecznej dla górnictwa. O to, czy może to być ostatnie spotkanie przed podpisaniem umowy zapytaliśmy Bogusława Ziętka, przewodniczącego Sierpnia 80.
- Jest to możliwe, ale ja nie jestem aż tak wielkim optymistą, dlatego że nadal pozostaje wiele kontrowersji, które należy wyjaśnić. Trzeba pamiętać, że podpisujemy umowę, która będzie dotyczyć przekształcenia jednej z najważniejszych branż w Polsce i jednego z najważniejszych regionów – mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
Jak wskazuje strona związkowa wciąż nie ma pewności, czy w umowie zostanie mechanizm, który pozwoli na wcześniejszą likwidację kopalń niż ustalenia zwarte 25 września 2020 roku.
- Nie zarzucam rządowi złej woli, jednak w górnictwie łatwo można doprowadzić do sytuacji, że kopalnia nie będzie spełniała wskaźników z dnia na dzień - wystarczy tylko obciąć jej sprzedaż czy dociążyć większą liczbą pracowników. To są wszystko bardzo newralgiczne kwestie i musimy mieć gwarancje, że skoro podpisaliśmy dokument, że dana kopalnia będzie pracowała do tego i tego roku, to to będzie wiarygodne – argumentuje szef Sierpnia 80.
- Tutaj nie chodzi tylko o kwestie górników, ale również o kwestię bezpieczeństwa energetycznego Polski. Moim zdaniem tempo likwidacji kopalń i tak jest nadmiernie ambitnie. W efekcie będziemy mieli kłopot z niedostatkiem energii i za kilka lat będziemy być może znowu sięgać po takie źródła energii, jak węgiel, a wszystko dlatego, że te cele, które zapisał rząd w polityce energetycznej są celami nadmiernie ambitnymi – dodaje związkowiec.
Ziętek wskazuje również na wciąż nierozstrzygnięte kwestie dotyczące transformacji regionu.
- W dalszym ciągu nie mamy pewności, co do tego, jak będzie przebiegał proces przekształceń poza samymi kopalniami, mówię tutaj o zakładach zaplecza górniczego, o kwestiach związanych z funkcjonowaniem podmiotów na terenie gmin górniczych. W zasadzie rzeczą, która nie budzi kontrowersji to jest kwestia osłon socjalnych. Te kwestie zostały mniej więcej domówione i tutaj jest najmniej kontrowersji – wskazuje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Ziętek chcemy,chcemy,chcemy a co dajemy?!