Kopalnia Soli Wieliczka dysponuje obecnie sześcioma szybami. Ze względu na pełnioną rolę są one kluczowymi wyrobiskami, bo w końcu zapewniają drogę w głąb ziemi ludziom, materiałom, powietrzu oraz infrastrukturze teletechnicznej. Z tego też powodu ich remonty i modernizacje są ważnym elementem wieloletniego Programu Zabezpieczania realizowanego w zabytkowej kopalni.
W swojej ponad 700-letniej historii Wieliczka posiadała łącznie 26 szybów łączących powierzchnię z wyrobiskami kopalni. Wiele spośród nich zostało zlikwidowanych w minionych stuleciach. Współczesna kopalnia dysponuje sześcioma czynnymi szybami. Są to: Kościuszko, św. Kinga, Daniłowicz, Paderewski, Regis i Wilson.
Jak informują służby prasowe KS Wieliczka, ze względu na ruch zakładu górniczego i prace zabezpieczające, ruch turystyczny i uzdrowiskowy, kopalnia koniecznie musi posiadać m.in. dwa szyby materiałowo-zjazdowe łączące powierzchnię ze wszystkimi czynnymi poziomami (obecnie tylko św. Kinga) czy dwa szyby wydechowe umożliwiające utrzymanie niezależnych systemów wentylacyjnych (funkcje tę pełnią Kościuszko i Wilson). Dobra kondycja szybów wprost przekłada się na bezpieczeństwo całej kopalni, a także sprawną realizację prac górniczych oraz komfortowe udostępnienie zabytkowych podziemi turystom i kuracjuszom. Stąd niezbędne jest wykonywanie odpowiednich prac.
W tym roku rusza wymiana obudowy szybu Daniłowicz do głębokości 30 m. Po ponad trzech dekadach, jakie upłynęły od poprzedniej wymiany, na obudowie gołym okiem widać ślady biologicznej korozji, która jest efektem przesączania się słodkich wód z położonych powyżej złoża solnego warstw, głównie z utworów czwartorzędowych. Nie są to duże dopływy, lecz niekorzystnie wpływają na stan obudowy szybowej, zwłaszcza drewnianej.
Obecnie trwają prace przy remoncie obudowy szybu św. Kingi. Górniczo jest już gotowy najbliższy sąsiad szybu Daniłowicz, czyli Paderewski. Przejmie on ruch turystyczny na czas wymiany obudowy w szybie Daniłowicz. Goście zejdą Paderewskim na poziom I.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.