Pod koniec marca w Białczyku w gminie Witnica ma ruszyć farma fotowoltaiczna o powierzchni 80 ha. Ustawiono tam już 164 tys. paneli słonecznych, które pozwolą osiągnąć moc 64,6 MWp. Inwestor przekonuje, że jest to zdecydowanie największa elektrownia słoneczna w Polsce. Wcześniej za największą uznawano elektrownię słoneczną Czernikowo koło Torunia, o mocy 3,77 MW.
Białczyk znajduje się w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Wieś leży w rozległej, płaskiej dolinie rzeki Warty, w pobliżu Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Inwestorem elektrowni, której powierzchnia jest niemal dwukrotnie większa od państwa Watykan, jest niemiecka firma BayWa r.e. Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. Ocena oddziaływania na środowisko wydana została w 2014 r., trzy lata później wydano pozwolenie na budowę, a w 2019 r. inwestor podpisał umowę o przyłączeniu z operatorem sieci elektroenergetycznej ENEA.
Jak podaje miesięcznik Gazeta Kostrzyńska, inwestycja pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 80 tys. t rocznie, a witnicka farma będzie w stanie wyprodukować tyle energii, ile jest potrzebne do zasilenia 22,5 tys. gospodarstw domowych. Dla porównania - całą gminę miejsko-wiejską Witnica zamieszkuje 12,8 tys. ludzi, z tego połowa mieszka w samej Witnicy. Tak więc niebawem z tutejszej elektrowni słonecznej popłynie prąd mogący zasilić miasto wielkości Świnoujścia lub Mikołowa.
Zainteresowanie tworzeniem elektrowni słonecznych na terenie gminy Witnica trwa już od dobrych kilku lat.
- Na terenie gminy Witnica znajdują się dwie farmy fotowoltaiczne. Burmistrz Miasta i Gminy jest organem wydającym decyzje o warunkach zabudowy i w tym zakresie wydanych zostało 24 decyzje, w tym 2 w roku 2012, 3 w roku 2013, 2 w roku 2016, 1 w roku 2018, 1 w roku 2019 i 13 w roku 2020 oraz 2 w roku 2021. Wnioskami o wydanie decyzji obejmowane są grunty o rożnym przeznaczeniu i użytkowaniu - informuje Anna Torchała, główny specjalista do spraw gospodarki przestrzennej w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Witnica.
Śladem niemieckiej firmy chcą też pójść na tym terenie inni inwestorzy. Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w kwietniu 2020 r. zaopiniowała dwa wnioski warszawskiej firmy Energy Solar Sp. z o.o., zamierzającej wybudować w podwitnickim Białczyku farmy fotowoltaiczne „Witnica I” oraz „Witnica II”, obie o mocy do 1 MW.
Łącznie w 2020 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęły 543 wnioski dotyczące farm fotowoltaicznych. Natomiast w 2021 r., tylko do 5 marca, takich wniosków wpłynęło 90.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.