Pierwszy etap prac nad platformą otwartych danych zakończyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Zinwentaryzowano ponad 1,7 tys. zbiorów danych w uczestniczących w projekcie 28 gminach Metropolii - podało w poniedziałek, 8 marca, biuro prasowe GZM.
Projekt open data GZM zakłada, że docelowo dane źródłowe, powstające w należących do Metropolii gminach, trafią na tzw. platformę otwartych danych (open data). Z zebranych w jednym miejscu danych będzie mógł korzystać każdy - mieszkańcy, przedsiębiorcy i inwestorzy, naukowcy czy organizacje pozarządowe. Ma to być jedna z większych takich samorządowych platform w Polsce.
W rozpoczętym w lipcu ub. roku pilotażu projektu tylko w Tychach, Sosnowcu i Mikołowie zinwentaryzowano prawie 400 zbiorów danych oraz ponad 160 systemów informatycznych. Etap pilotażu zakończył się we wrześniu, od tego czasu trwało inwentaryzowanie oraz analizowanie danych w pozostałych zainteresowanych gminach.
Jak wynika z poniedziałkowej informacji GZM, w tym etapie zinwentaryzowano ponad 1,7 tys. zbiorów z kategorii m.in. planowania przestrzennego, zamówień publicznych, umów, zezwoleń dla przedsiębiorców, inwestycji czy budżetów i mienia gmin. Są to również dane związane z drogami, instytucjami, zabytkami czy organizacjami pozarządowymi. Skatalogowano rejestry uchwał zarządów oraz rad gmin.
- GZM Data Store będzie nie tylko ogromnym źródłem wiedzy dla inwestorów i przedsiębiorców, którzy są zainteresowani rozpoczynaniem lub zwiększaniem swoich inwestycji. Dzięki zgromadzonym danym chcemy przede wszystkim nawiązać bliższy dialog z mieszkańcami - zadeklarował cytowany zastępca dyrektora departamentu projektów i inwestycji w urzędzie metropolitalnym Paweł Krzyżak.
- Projekt otwartych danych oznacza większą transparentność działań i znacznie zwiększa szanse na oczekiwane przez społeczeństwo szybkie decyzje samorządu - dodał Krzyżak.
W następnych etapach, które mają zakończyć się w sierpniu br., zbiory gminne zostaną udostępnione, a później będą uzupełniane o nowe informacje. Do platformy będzie mogło przystąpić pozostałych 13 gmin Metropolii, które nie zdecydowały się dotąd na dołączenie do projektu.
Wstępną wersję platformy open data opublikowano w 2019 r. Można ją znaleźć w menu głównym na stronie metropoliagzm.pl. Udostępniono tam informacje m.in. nt. rozkładów jazdy i lokalizacji przystanków, historycznej bazy lokalizacji GPS autobusów oraz dane dotyczące wyposażenia pojazdów komunikacji miejskiej.
Specjaliści Metropolii wyjaśniają, że obok danych dotyczących np. transportu, administracja samorządowa wytwarza i zbiera ogromne ilości informacji dot. ruchu drogowego, edukacji, kultury, turystyki, a także sieci energetycznej, wodociągowej czy kanalizacyjnej. Coraz częściej są one udostępniane publicznie.
Otwarte dane mogą m.in. służyć transparentności i poprawie skuteczności działania administracji publicznej, np. poprzez nowoczesne rozwiązania nawiązujące do podejścia Smart City. Aby jednak z danych tych mogli korzystać mieszkańcy, studenci, przedsiębiorcy czy inwestorzy, muszą zostać one przetworzone, a później udostępnione.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.