Z analizy treści przygotowywanej umowy społecznej dla górnictwa wynika, że mamy chyba do czynienia z jakimś omyłkowym zapisem poczynionych ustaleń, gdyż naszym zdaniem jest on festiwalem lapsusów prawnych i logicznych – zwracają uwagę związkowcy z ZZ Przeróbka w komunikacie przesłanym do netTG.pl.
Przygotowali oni szereg pytań, który kierują do autorów dokumentu zwracając uwagę na niepokojące lub budzące ich wątpliwość zapisy.
Związkowcy pytają np. „Czy faktycznie gwarancja zatrudnienia ma się tyczyć tylko pracowników zatrudnionych na dzień 25 września 2020 r., a więc każdego innego pracownika zatrudnionego na przykład 26 września 2020 r., gwarancja zatrudnienia już nie będzie obejmować?!”
Jak podstawę do zadania tego pytania przytaczają oni fragment projektu umowy, w którym napisano, że „Dla osób zatrudnionych w dniu 25 września 2020 r., w spółkach wydobywających węgiel kamienny, pod ziemią oraz w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla bezpośrednio przy produkcji, gwarantuje się pracę na warunkach określonych w niniejszym punkcie V oraz punkcie VI, z uwzględnieniem obowiązujących regulacji prawnych, w szczególności dotyczących prawa pracy, do dnia nabycia uprawnień emerytalnych”.
Oprócz tego ZZ Przeróbka pyta m.in. o to, czy faktycznie gwarancja zatrudnienia tyczyć się ma tylko pracowników zatrudnionych pod ziemią oraz w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla bezpośrednio przy produkcji? Lub czy gwarancja zatrudnienia tyczyć się będzie tylko pracowników zatrudnionych w spółkach wydobywających węgiel kamienny.
To tylko część z 14 pytań zawartych w dokumencie, który zamieszczamy poniżej.
- Nasze pytania zadajemy publicznie i żądamy na nie niezwłocznej (również publicznej) oraz konkretnej odpowiedzi, zarówno od strony rządowej, jak i strony związkowej, jeszcze przed podpisaniem negocjowanej „Umowy społecznej…” - zaznaczają związkowcy z Przeróbki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK