Najwcześniej w połowie roku władze gminy Świerklaniec będą mogły podjąć decyzje, umożliwiające rozpoczęcie eksploatacji złoża pisków budowlanych Żyglin VI. Jako że złoże znajduje się na terenie użytkowanym przez Lasy Państwowe, niezbędna będzie zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz inne uzgodnienia.
- Obecnie czekamy na uzgodnienia i opinie od pozostałych instytucji. Jeśli chodzi o MPZP [Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - red.] dla tego terenu, to jego wyłożenie oraz dyskusja publiczna odbędą się najwcześniej w maju br. Jeśli nie będzie zmian, to Rada Gminy Świerklaniec będzie mogła uchwalić MPZP na sesji w czerwcu lub w lipcu - informuje Benedykt Guzy z Urzędu Gminy Świerklaniec.
Złoże Żyglin VI - Pole B jest jednym z trzech złóż piasków, które przecina lokalna droga Ostrożnica - Brynica, łącząca gminę Świerklaniec ze wschodnią częścią Miasteczka Śląskiego. Oprócz niego znajdują się tam złoże pisków podsadzkowych Brynica oraz złoże kruszywa naturalnego Żyglin IV.
W minionych latach eksploatowane było tylko złoże Żyglin VI. Obdyło się to w błyskawicznym tempie, a po zakończeniu wydobycia teren został ponownie zalesiony.
- Na północ od drogi Ostrożnica – Brynica, na działkach nr 138 i 139 (obręb Świerklaniec 0003) prowadzona była eksploatacja piasków budowlanych ze złoża „Żyglin VI” położonego w miejscowości Świerklaniec, w obrębie obszaru górniczego „Żyglin VI/1”. Koncesji na rzecz Przedsiębiorstwa Budowlano-Usługowego BUD-LAS Spółka z o.o. z/s w Katowicach udzielił Marszałek Województwa Śląskiego – decyzją z dnia 27 września 2016 r. W dniu 20 czerwca 2018 r. marszałek województwa śląskiego stwierdził wygaszenia koncesji - informuje Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Położona na wschód od Tarnowskich Gór gmina Świerklaniec w przeszłości kilkukrotnie była miejscem eksploatacji złóż piasku. Najbardziej znane było prowadzone w latch 1962-1977 wydobycie pisku podsadzkowego ze złoża Pole Chechło w Chechle Nowym. Pozostałością po nim jest jezioro Nakło-Chechło.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeziora są naturalne to jest zalew