Zgodnie z przyjętym planem zatwierdzonym przez rząd Czesi zamknęli drugą swoją kopalnię należącą do spółki OKD – ČSA. Ostatnia tona węgla wyjechała w sobotę, 27 lutego br.
Uroczystość odbyła się w wąskim gronie pracowników i kierownictwa spółki OKD. W związku z nasilająca się w ostatnich dniach w Czechach pandemią koronawirusa wielu pracowników, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w uroczystościach, nie mogli wziąć w nich udziału. W ceremonii wyprowadzenia ostatniego wózka z węgla asystowała również brygada polskich górników pod kierownictwem Grzegorze Dąbka. Towarzyszyli im czescy koledzy, którym przewodził František Nachtnebl.
- Zgłaszamy wyjazd ostatniej tony węgla! – zakomunikował górnik Miloš Ferčák, który stanął do ostatniego raportu wspólnie z Krzysztofem Sędkowskim.
-Jesteście niczym kapitanowie okrętu, którzy opuszczają go przed zatonięciem. Nawet ten ostatni wózek węgla nie był łatwy do wyrwania naturze. Dziękuję tym wszystkim, którzy do końca pracowali w tej kopalni i chylę czoła przed tymi, którzy oddali w niej życie – powiedziała Vanda Staňková, prezes zarządu OKD.
- Dziękuje wszystkim. Kończę pracę i wracam do Polski – zakomunikował Krzysztof Sędkowski.
- Ja przechodzę do kopalni ČSM – dodał Grzegorz Dąbek.
Podobną deklarację złożyli chwilę potem Nachtnebl i Ferčák.
Tymczasem przed bramą główną kopalni zgromadzili się licznie przedstawiciele środowisk górniczych i mieszkańcy Karwiny. Wielu przybyło w galowych mundurach.
- Bardzo nam przykro, bo są dziesiątki i setki osób, które życzyłyby sobie tu być i na pewno na to zasługują. To byli górnicy, inżynierowie, brygadziści, dyrektorzy. Przepraszam wszystkich, ale ze względu na podjęte środki bezpieczeństwa w związku z Covid-19, było to naprawdę niemożliwe - przyznał David Hájek, dyrektor operacyjny OKD.
Kopalnia ČSA (Armii Czechosłowackiej) powstała w 1951 r. W okresie swojego istnienia dała łącznie 144 418 264 ton węgla.
- Podobnie jak w przypadku zakładu Darkov, podczas istnienia kopalni ČSA, wydrążono setki kilometrów chodników. Najgłębsze pokłady znajdowały się na głębokości 1200 m pod ziemią – przypomniał Radim Tabášek, dyrektor wykonawczy w OKD.
Kopalnia powstała w wyniku połączenia czterech innych zakładów: Františka, Jindřich, Jan Karel i Hlubina. W przeszłości zakład mechanicznej przeróbki węgla w kopalni ČSA odbierał również urobek z dawnej kopalni Doubrava.
Kopalnia ČSA przeszła również do historii kina czechosłowackiego. W połowie lat 70. kręcono tam sceny do słynnej komedii Parta hic (Brygada upał) w reżyserii Hynka Bočana, z udziałem gwiazd czechosłowackiego kina: Vladimírem Menšíkiem, Josefem Dvořákiem, Petrem Nárožnym i innymi aktorami.
- Kopalnia ČSA zakończyła wydobycie po prawie siedemdziesięciu latach istnienia stale pod jedną i tą samą nazwą – zwrócił uwagę Milan Adrýsek, naczelny inżynier.
Z kolei Vanda Staňková, prezes zarządu OKD, przypomniała, że od 1 marca OKD będzie zawiadywać już tylko jedną, dwuruchową kopalnią - ČSM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.