Strefę relaksu na skwerze naprzeciw filii miejskiej biblioteki w Rudzie Śląskiej, działającej od roku w obrębie unikalnej kolonii robotniczej Ficinus z 1867 r., urządzi w tym roku miejscowy samorząd.
Będzie to projekt finansowany z rudzkiego budżetu obywatelskiego, który - z inicjatywy mieszkańców - dopełni prowadzone w poprzednich latach prace nad zachowaniem i przywróceniem życia temu nietypowemu miejscu.
Zakres prac obejmie urządzenie na skarpie ogrodu skalnego, montaż schodów i ławek, urządzenie łąki kwietnej, utwardzenie terenu pod scenę i montaż urządzeń zabawowych. Pojawią się również wagoniki kopalniane jako symbol historii miejsca.
- Wpisze się to w górniczy charakter osiedla i będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających zabytkowe domki - powiedziała cytowana w piątkowej informacji rudzkiego magistratu Iwona Małyska, koordynatorka obiektu na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze w dzielnicy Rudy Śląskiej - Wirku. Powstało dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie Pokój). Kolonia składa się z szesnastu domów i jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Wszystkie budynki, co nietypowe w regionie, zbudowano z piaskowca, a otwory okienne i drzwiowe ozdobiono ceglanym obramowaniem.
Cała kolonia jest jedynym zabytkiem z Rudy Śląskiej położonym na - utworzonym kilkanaście lat temu przez samorząd regionu - Szlaku Zabytków Techniki, który skupia najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim.
W 2017 r. Ficinus trafił na krótką listę obiektów, których obecność na Szlaku jego ówczesny zarządca, czyli samorząd województwa, uznał za zagrożoną. Powodem stała się niewystarczająca otwartość na turystów, m.in. brak miejsca z informacją turystyczną i szerszą ofertą na miejscu. Miasto dostarczyło jednak program naprawczy, a także przygotowało unijny projekt modernizacji i renowacji posiadanego przezeń budynku przy ul. Kubiny, pod numerem 24.
Obiekt wymagał gruntownej renowacji. Prace rozpoczęły się pod koniec 2018 r., a od roku filia biblioteki już działa. W budynku mieści się salka animacyjna ze sprzętem audiowizualnym, przeznaczona na spotkania, prelekcje czy wystawy, punkt informacji o Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego i stała wystawa muzealna pt. W dawnej śląskiej kuchni. Wystrój nawiązuje do historii.
W sąsiednim nowym parterowym obiekcie mieszczą się natomiast pomieszczenia typowo biblioteczne, m.in. wypożyczalnia dla dzieci i czytelnia czasopism.
Koszt całej tej renowacji wyniósł niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodziło z dotacji przyznanej w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.