Rok 2020 przyniósł w Polsce spadek produkcji sprzedanej rok do roku o 1 proc. Rozkładał się on jednak nierównomiernie w skali kraju. Najwyższy przyrost odnotowało województwo podlaskie (+5,7 proc.), największy spadek (-15,5 proc.) stwierdzono dla województwa warmińsko-mazurskiego. Województwo śląskie znalazło się tuż za nim odnotowując znaczący spadek o 9,2 proc. - informują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w najnowszym komentarzu do sytuacji w gospodarce regionalnej.
- Gdyby założyć, że w sytuacji braku pandemii w 2020 r. produkcja wzrosłaby w takim samym stopniu jak w 2019 r. (o 3,6 proc.), to zmniejszenie produkcji w regionie na skutek pandemii można ocenić na około 32 mld zł. Główny spadek miał miejsce w czasie przestoi związanych z wiosennym zamrożeniem gospodarki. Choć przeciętna wydajność w skali kraju uległa poprawie o 0,9 proc., to województwo śląskie znalazło się na ostatnim miejscu, ze spadkiem o 5,5 proc. Najwyższy przyrost wydajności nastąpił dla województwa zachodniopomorskiego i wyniósł 8,2 proc. Obecnie obserwowane jest bardzo wyraźne ożywienie aktywności w przemyśle. Jednak prawdopodobnie ożywienie w województwie śląskim nie jest na tyle silne, aby pozwoliło w przyszłym roku nadgonić straty w stosunku do wyniku ogólnopolskiego – informują eksperci UE.
Wyliczają, że sprzedaż detaliczna wzrosła w województwie śląskim o 4,1 proc. w skali roku i był to trzeci wynik w całej Polsce zaraz po województwie wielkopolskim (+6,3 proc.) i łódzkim (+4,8 proc.), wyraźnie lepszy od wyniku ogólnopolskiego (-2,6 proc.). Podkreślają, że wyniku tego nie da się jednoznacznie wyjaśnić.
- Z pewnością po części jest to efekt struktury demograficznej z przewagą osób starszych, których dochody mimo pandemii pozostały stabilne (emerytury, w tym dodatkowe świadczenia emerytalne) oraz struktury rynku pracy (ze względu na duży udział przemysłu, nie aż tak obciążonego efektem sezonowości i pracy tymczasowej) - informują.
W końcówce roku produkcja sprzedana przemysłu w regionie co prawda spadła (o 11,1 proc. w grudniu 2020 r. w porównaniu do listopada), ale jest to efekt sezonowy, gdyż w ujęciu rocznym była wyższa o 6 proc. od poziomu z grudnia 2019 r.
- Wynik ten wskazuje na kontynuację wyraźnego trendu odbudowy (lub nawet ekspansji) sektora przemysłowego po wiosennym zamrożeniu. Należy jednak zauważyć, że wyniki przemysłu dla całej Polski były w grudniu 2020 r. wyraźnie lepsze niż dla województwa śląskiego. Miesiąc do miesiąca produkcja spadła jedynie o 4,4 proc., natomiast rok do roku odnotowano wzrost o 11,2 proc. Grudzień 2020 r. przyniósł znaczne wzrosty w produkcji budowlano-montażowej (53 proc. m/m, 7,6 proc. r/r) – czytamy w komentarzu.
Zdaniem ekspertów należy jednak zauważyć, że zmiany cen podstawowych dla branży budowlanej produktów odnotowują w ostatnich miesiącach dwucyfrowe wzrosty, co zapewne istotnie determinuje zmiany omawianego parametru, podawanego w cenach bieżących. W grudniu 2020 r. o ponad 15 proc. wzrosła wartość sprzedaży detalicznej, co nie zaskakuje mając na uwadze okres świąteczny. Jednak w układzie r/r sprzedano w grudniu 2020 r. towary o wartości o 10,2 proc. większej niż przed rokiem, co nie tylko przekracza potencjalną korektę o inflację, ale również jest znacząco odległą wartością od przeciętnej krajowej (w całej Polsce odnotowano spadek o 0,8 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.