Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej znacząco wzbogacił i poszerzył ofertę kształcenia, zarówno na studiach I, jak i II stopnia. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku pracy oraz dynamicznym zmianom zachodzącym w gospodarce, od nowego roku akademickiego absolwenci szkół średnich będą mogli wybrać nowe kierunki kształcenia.
Automatyka i Informatyka Przemysłowa z pewnością przyciągnie spore grono zainteresowanych. To studia o profilu praktycznym, gdzie większość zajęć jest prowadzona przez wykładowców z dużym doświadczeniem zawodowym zdobytym w przemyśle. Programowanie komputerów, urządzeń mobilnych i sterowników, konstruowanie i testowanie układów elektronicznych, zastosowanie techniki cyfrowej, dobór czujników i elementów torów pomiarowych, projektowanie układów automatyki to tylko nieliczne z zagadnień, które są przedmiotem studiów.
Geodezja i Kartografia
Po odbyciu stosownej praktyki, absolwenci będą mogli ubiegać się o uzyskanie uprawnień zawodowych. Uprawnienia te obejmują siedem zakresów: geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjne i inwentaryzacyjne; rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych; geodezyjne pomiary podstawowe; geodezyjna obsługa inwestycji; geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych; redakcja map; fotogrametria i teledetekcja.
Po odbyciu praktyki możliwe będzie również ubieganie się o stwierdzenie kwalifikacji do wykonywania czynności mierniczego górniczego, ale pod warunkiem odbycia bloku zajęć obejmujących wymagane zagadnienia. Kształcenie jest prowadzone z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik pomiarowych i obliczeniowych oraz technologii geoinformatycznych, w ramach: ścieżek dyplomowania na I stopniu studiów – Geodezja inżynieryjno-przemysłowa oraz Geoinformatyka i geodezja górnicza oraz specjalności dyplomowania na II stopniu studiów – Geodezja inżynieryjno-przemysłowa oraz Geoinformatyka i geodezja.
Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców
Stanowi odpowiedź na dynamiczne zmiany zachodzące w przemyśle. Dostosowane do obecnych wymogów rynku pracy ścieżki dyplomowania na I stopniu studiów to: Eksploatacja odkrywkowa, Eksploatacja podziemna, Geologia oraz Maszyny inżynieryjne i robotyka przemysłowa oraz specjalności dyplomowania na II stopniu studiów: Eksploatacja surowców, Geologia oraz Maszyny inżynieryjne i robotyka przemysłowa. Dają one absolwentom różnorodne możliwości zatrudnienia. Wpływa na to również możliwość ubiegania się o stosowne do wybranej specjalizacji uprawnienia.
Zagadnienia związane z technologią eksploatacji odkrywkowej i podziemnej surowców mineralnych, procesami restrukturyzacji zakładów górniczych, poszukiwaniem złóż surowców, kierowania systemami zrównoważonego pozyskiwania i wykorzystania zasobów Ziemi, a także budową i eksploatacją maszyn inżynieryjno-budowlanych, drogowych i górniczych, mechaniką, nowoczesnym projektowaniem i eksploatacją maszyn, wykorzystaniem i użytkowaniem specjalistycznej aparatury diagnostycznej i pomiarowej, a także zrobotyzowanymi technologiami wytwarzania w budowie maszyn – to wciąż aktualne tematy. Niewątpliwym atutem tego kierunku są zajęcia dydaktyczne prowadzone w pracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt, wyjazdowe zajęcia terenowe, a także praktyki oraz płatne staże w zakładach górniczych.
Inżynieria Bezpieczeństwa
Kolejny kierunek przygotowujący absolwentów poszukiwanych na rynku pracy. Kształcenie odbywa się na dwóch ścieżkach dyplomowania na studiach I stopnia i trzech specjalnościach dyplomowania na studiach II stopnia. Są to: Bezpieczeństwo i higiena pracy, Bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe, Cyberbezpieczeństwo (tylko studia II stopnia). Absolwenci, zależnie od wybranej drogi kształcenia, zdobywają wiedzę m.in. z zakresu: sposobów badania wypadków i kontroli stanu BHP, zasad oceny ryzyka zawodowego, metod skutecznej ochrony życia i zdrowia w środowisku pracy, zagrożeń pożarowych i ochrony przeciwpożarowej, projektowania systemów zarządzania bezpieczeństwem, sposobów prowadzenia szkoleń BHP, procedur systemu zarządzania kryzysowego, systemów bezpieczeństwa, systemów ratowania życia, zdrowia i mienia przed skutkami zagrożeń kryzysowych, pożarów, powodzi i innych klęsk żywiołowych, zasad projektowania systemów ratownictwa, metod badania przyczyn wypadków, technik badawczych i dochodzeniowych.
Dzięki odpowiednio dobranym programom kształcenia absolwenci znajdują zatrudnienie w służbach BHP w zakładach pracy, Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest to również dobry start do założenia własnej działalności gospodarczej w obszarze BHP i ochrony przeciwpożarowej. Ukończenie tego kierunku zapewnia realizację wymogów kwalifikacyjnych do pracy na stanowisku starszego inspektora ds. BHP, a po roku pracy w służbach BHP do pracy na stanowisku specjalisty BHP. Nowością na tym kierunku jest specjalność: Cyberbezpieczeństwo (na II stopniu studiów). Studenci kończący tę specjalność będą mieli możliwość uczestnictwa w egzaminach: CISSP (Certified Information Systems Security Professional), CompTIA Security, MILE2. Przygotowuje do tego unikalny program studiów, opracowany przez specjalistów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz praktyków.
Rekultywacja i Zagospodarowanie Terenów Poprzemysłowych
Znakomita odpowiedź na współczesne wyzwania cywilizacyjne. Jest realizowany we współpracy z Wydziałami: Architektury, Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Organizacji i Zarządzania. Kształcenie przez pierwsze cztery semestry studiów I stopnia obejmuje wspólne treści programowe. Na piątym semestrze następuje wybór ścieżki dyplomowania i w zależności od predyspozycji oraz zainteresowań można wybrać: Rewitalizację geośrodowiskową lub Rewitalizację infrastruktury technicznej.
Na II stopniu studiów wybór obejmuje również trzecią specjalność dyplomowania – Zarządzanie projektem rewitalizacyjnym. Studenci w ramach prezentowanego kierunku zapoznają się m.in. z zagadnieniami: przywracania terenów poprzemysłowych do stanu pierwotnego i ich zagospodarowania zgodnego z najnowszymi międzynarodowymi trendami, rozpoznawania i zwalczania zagrożeń związanych z wpływem działalności przemysłowej na środowisko, zabezpieczania i rewitalizacji obiektów poprzemysłowych, sporządzania projektów rewitalizacyjnych i zarządzania nimi, a także podstawowymi zagadnieniami z zakresu architektury i budownictwa w zakresie rekultywacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.