Glebogryzarka jest maszyną bardzo przydatną przy spulchnianiu i wyrównywaniu gleby. Te czynności są dość pracochłonne, wymagają więc sporo cierpliwości i - co ważne - także nakładu sił. Przeprowadzenie ich za pomocą szpadla i wideł nie jest z pewnością najbardziej komfortowym rozwiązaniem, szczególnie gdy ogród obejmuje nieco większą powierzchnię. Właśnie wówczas dobrze sprawdza się glebogryzarka, które te same zadania zrealizuje szybciej, wygodniej, a także znacznie skuteczniej niż ręczna praca. Co warto wiedzieć o glebogryzarkach? Jak wybrać odpowiedni sprzęt do swojego ogrodu?
Istnieje kilka rodzajów glebogryzarek. Pod względem sposobu pracy, a często także i wyglądu mogą one przypominać kosiarkę do trawy, jednak tkwiąca w nich moc imponuje. O sprzęcie więcej można przeczytać na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/maszyny-ogrodnicze/aeratory-i-glebogryzarki/glebogryzarki.html.
Jakie są rodzaje glebogryzarek?
Podstawowe zadanie glebogryzarki to spulchnienie gleby i wyrównanie powierzchni ziemi. W efekcie uzyskujemy odpowiednie napowietrzenie, usuwamy nadmiar wody i chwasty, wspierając tym samym wzrost roślin. Glebogryzarkę z reguły wykorzystuje się przed zasiewem trawy lub konkretnych roślin ogrodowych. Istnieje kilka wariantów tego sprzętu, różniących się sposobem działania.
- Glebogryzarka ręczna to najprostsza wersja. Jej działania nie wspomaga praca żadnego silnika, a cała praca bazuje na sile operatora, który musi zaangażować znaczny wysiłek, aby zauważyć efekt. Zaletą glebogryzarek ręcznych jest natomiast lekkość. Ich waga przeważnie nie przekracza 8-9 kilogramów, a maksymalna szerokość części roboczej mieści się w granicach 50 cm. Dzięki temu glebogryzarkę łatwo jest przenieść oraz schować w momencie, kiedy nie będzie już potrzebna.
- Glebogryzarka elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest silnikiem elektrycznym, co wiąże się z koniecznością podłączenia jej do gniazdka. Nie w każdym ogrodzie będzie to możliwe, a w przypadku dużej powierzchni dodatkowo zadbać należy o przedłużacz. Niewątpliwe zalety tego sprzętu to natomiast skuteczność, choć glebogryzarki elektryczne dobrze radzą sobie przede wszystkim na ziemi o miękkiej strukturze. Czasami konieczne jest poprawianie efektu i dodatkowego użycia wideł, gdyż spulchnienie nastąpiło na zbyt płytkiej warstwie. Do atutów glebogryzarek elektrycznych zalicza się także stosunkowo cicha praca oraz fakt, że nie wydzielają one niebezpiecznych dla zdrowia toksyn.
- Glebogryzarka spalinowa to urządzenie, które sprawdza się zwłaszcza na dużej powierzchni ogrodu. Doskonale radzi sobie nawet z twardą, zbitą ziemią, co niewątpliwie daje jej przewagę nad glebogryzarkami elektrycznymi. Wiele modeli jest wyposażonych dodatkowo w biegi: przedni i wsteczny. Moc silnika może być różna, najczęściej natomiast to wartości wysokie. Glebogryzarka spalinowa pozwala także uniezależnić się od dostępności gniazdek elektrycznych i przedłużaczy, choć jest przez to mniej ekologiczna.
Na co zwrócić uwagę, wybierając glebogryzarkę?
Glebogryzarkę kupować należy przede wszystkim z uwzględnieniem specyfiki przestrzeni i wielkości powierzchni, na jakiej sprzęt będzie używany. Najbardziej istotne parametry to:
- Moc silnika glebogryzarki to podstawowy parametr, od którego zależy efektywność pracy. Duża moc silnika niezbędna jest zwłaszcza w przypadku dużych działek, a także terenów o bardzo zbitych i gliniastych glebach i zaniedbanych lub zachwaszczonych ogrodach. Na mniejszych powierzchniach swoje zadanie spełnią urządzenia o mocy nie przekraczającej 500 W. Jeśli chodzi o skuteczniejsze i bardziej wydajne silniki spalinowe, wystarczające będą glebogryzarki o mocy nie przekraczające 5 kM.
- Szerokość pracy glebogryzarki w dużej mierze wynika z mocy maszyny. Łatwo zorientować się, że - podobnie jak w przypadku innych narzędzi - im większa szerokość, tym efektywniej i szybciej będzie pracować glebogryzarka. Nie zawsze jednak im wyższy parametr, tym lepiej. Warto dopasować wymiary do rodzaju powierzchni. W przypadku niedużych ogródków lub szklarni sprawdzą się glebogryzarki o szerokości pomiędzy 20 a 40 cm. Do większych powierzchni warto wybierać modele o szerokości przekraczającej 50 cm. Warto zainteresować się także modelami z regulowaną szerokością.
- Zmienna głębokość pracy glebogryzarki to opcja, która poprawia funkcjonalność narzędzia. Jeśli wybierzemy parametr stały, dla mniejszych glebogryzarek będzie on mieścić się w przedziale 13-15 centymetrów, zaspokajającym wymagania prac o niewielkim zakresie, na przykład zakładania grządek czy rabat. Dostępne są na rynku także większe i mocniejsze urządzenia, które pozwalają działać nawet na głębokości 33-35 centymetrów, co jest dobrym sposobem na napowietrzenie gleby czy przygotowywanie ziemi pod uprawy o rozbudowanym systemie korzeniowym.
- Mobilność glebogryzarki wynika, po pierwsze, z jej wagi i wymiarów, a po drugie, z konieczności podłączenia jej do prądu. Na dużych powierzchniach znacznie lepiej sprawdzi się glebogryzarka lżejsza i działająca bez kabla.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.