Od 1 maja Lasy Państwowe udostępnią specjalne obszary, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie prawa - poinformowało w środę, 24 lutego, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- Wychodząc naprzeciw szerokiemu zainteresowaniu bushcraftem i survivalem, udostępniamy obszary Lasów Państwowych pod te formy aktywności. To doskonała okazja do bliskiego kontaktu ze środowiskiem naturalnym, możliwość obserwacji zwierząt i ucieczki od wielkomiejskiego szumu – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.
Specjalne obszary zostaną wyznaczone na terenie 430 nadleśnictw w Lasach Państwowych. Miejsca te będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja tego roku. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość używania kuchenek gazowych. Nocleg w udostępnionym miejscu będzie możliwy dla dziewięciu osób na dwie noce.
Powyżej przedstawionych norm, należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa proponowaną liczbę osób i dni pobytu, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
Osób chętnych do nocowania na dziko w lesie stale przybywa. Szacuje się, że sama społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób.
Jak informuje ministerstwo, program „Zanocuj w lesie” skierowany do miłośników lasu – ludzi odpowiedzialnych i dobrze przygotowanych do warunków terenowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.