Ponad pięć godzin trwały wtorkowe (23 luty) rozmowy związkowo-rządowego zespołu plenarnego, który przygotowuje umowę społeczną dla górnictwa. Jak zaznaczył po spotkaniu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze kilka szczegółów, które mają jednak kluczowe znaczenie.
- Uczciwie trzeba powiedzieć, że kilka szczegółów, które pozostały do rozstrzygnięcia, to są rzeczy, które objętościowo są dzisiaj w mniejszości – jeśli byśmy wzięli cały tekst umowy społecznej – ale są kluczowe z punktu widzenia całego systemu. Chcemy je dopracować, chcemy je uzgodnić także w zespołach roboczych. Na roboczo będziemy się jeszcze spotykać w tej kwestii, ale chcielibyśmy już w marcu wrócić do tych rozmów plenarnych w Urzędzie Wojewódzkim zgodnie z gotowym tekstem, który byśmy sobie potwierdzili wspólnie w rozmowach ze stroną społeczną i mam nadzieję, że wspólnie również tę umowę społeczną podpisali – powiedział Soboń.
Wiceminister aktywów państwowych odniósł się również do zasygnalizowanej rozbieżności dotyczącej zapisów odnośnie gwarancji pracy dla górników do emerytury. Strona związkowa chce, aby taki zapis znalazł się w ustawie, natomiast rząd obstaje przy innym rozwiązaniu.
- Chcemy, aby wszyscy, którzy dzisiaj pracują pod ziemią i na przeróbce, mogli dopracować do emerytury. Zastanawiamy się w jaki sposób te kwestie uregulować. Strona społeczna skłania się do rozwiązań legislacyjnych, naszym zdaniem one nie będą tak skuteczne, jak rozwiązania pomiędzy pracodawcą, a stroną społeczną w poszczególnych spółkach górniczych. To jest kwestia do rozstrzygnięcia, natomiast co do zasady chcemy, aby w pierwszej kolejności dać szansę dopracowania do emerytury, a dopiero w dalszej kolejności umożliwić osłony socjalne dla tych, którzy będą z górnictwa wychodzić wcześniej, czy to na urlopy przedemerytalne, czy w ogóle poza sektor – dodał wiceminister aktywów państwowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.