Z początkiem kwietnia dawna kopalni węgla w Nowej Rudzie zamierza udostępnić zwiedzającym w części naziemnej kolejne pomieszczenia wystawowe. Pojawi się także nowa wystawa prezentująca nie tylko polskie kopalnie.
W ub.r. pandemia mocno odcisnęła się na działalności kopalni. W 2020 r. zwiedziło ją około 20 tys. turystów, czyli znacznie mniej niż w poprzednich latach, kiedy frekwencja przekraczała nawet 50 tys. podziemna trasa turystyczna w Nowej Rudzie była zamknięta od 13 marca do 9 maja oraz od 12 do 30 listopada. Wykorzystując wiosenną przymusową przerwę, przeprowadzono gruntowniejszy przegląd i remont kopalnianej kolejki, wożącej turystów w sztolni Lech. Została ona na ten czas przewieziona do Wrocławia, a części zamienne sprowadzono aż z Francji.
Począwszy od 1 grudnia wyrobiska pozostałe po polu Piast KWK Nowa Ruda znów są dostępne do zwiedzania sześć dni w tygodniu, oprócz poniedziałków.
Niedawno bez rozgłosu przemknęła okrągła, 25. rocznica pierwszej wizyty turystów w noworudzkiej kopalni. Odbyła się ona 9 lutego 1996 r., gdy przewodnik sudecki Henryk Berczyński z Dusznik-Zdroju przywiózł do Nowej Rudy grupę 44 dzieci i młodzieży z Zielonej Góry, wypoczywających na zimowisku w Dusznikach-Zdroju. Można to symbolicznie uważać za początek zwiedzania wyrobisk kopalnianych pola Piast.
Przed zbliżającym się sezonem turystycznym gospodarze kopalni przygotowali pewne zmiany wystroju w budynku byłego zarządu technicznego pola Piast, gdzie odbywa się sprzedaż biletów i znajdują się pomieszczenia ekspozycyjne.
- Na nowy sezon przygotowaliśmy nową wystawę o tematyce górniczej, pokazującą kopalnie z pogranicza polsko-czeskiego, dwa nowe pomieszczenia, w których można bardziej szczegółowo zapoznać się z tematem obsługi i konserwacji lamp górniczych i aparatów tlenowych, powiększamy kolekcję samochodzików i resoraków o kolejną salę. Wszystkie te nowości będzie można obejrzeć już od 1 kwietnia 2021 r. - wylicza Barbara Korbas, właścicielka noworudzkiej kopalni.
Pole Piast Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda wydobywało łupek ogniotrwały oraz węgiel. Ostatni wózek z węglem wyjechał na powierzchnię 15 września 1994 r. Pięć lat później funkcjonująca już trasa podziemna została przejęta przez miasto od KWK Nowa Ruda. W 2002 r. obiekt trafił w prywatne ręce.
Obecnie noworudzka kopalnia jest jedną z pięciu w Polsce zabytkowych kopalń węgla kamiennego, udostępnianych stale do zwiedzania. Pozostałe znajdują się w Dąbrowie Górniczej, Wałbrzychu i Zabrzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.