Energa z Grupy Orlen wprowadziła procedurę zobowiązującą jej spółki zależne do wcześniejszego raportowania m.in. samorządom i organizacjom ekologicznym planowanych działań, np. modernizacji, które mogą wywołać widoczne zmiany w środowisku. Podobnie będzie w przypadku awarii - podała Energa.
Informując w piątek o wdrożonej procedurze, Energa podkreśliła, że w ten sposób odpowiada na potrzeby interesariuszy, stosując bardziej wymagające procedury raportowania o remontach i modernizacjach obiektów i infrastruktury, które mogą mieć wpływ na otaczające środowisko.
- Energa wprowadziła do swojego systemu zarządzania środowiskowo-energetycznego szczegółową procedurę obligującą spółki Grupy Energa do wcześniejszego raportowania planowanych działań, w tym mniejszych prac remontowych lub modernizacyjnych, które mogą wywołać widoczne zmiany w środowisku, np. spowodować pogorszenie turystyczno-rekreacyjnych walorów danego terenu - oznajmiła w komunikacie spółka.
Raporty takie, jak podkreślono w informacji, będą z miesięcznym wyprzedzeniem przedstawiane w formie komunikatu zewnętrznego m.in. jednostkom samorządowym i wybranym lokalnym organizacjom ekologicznym lub turystycznym. - Natomiast w przypadku awarii i innych zdarzeń nieplanowanych mających istotny wpływ na środowisko, komunikat w sprawie podjętych przez Energę działań minimalizujących ewentualne szkody w środowisku zostanie przekazany do interesariuszy bezzwłocznie - przekazano w komunikacie.
Jak zapewniła Energa, ograniczanie wpływu na środowisko od dawna jest dla tej spółki istotnym elementem działalności. - Koncern posiada jeden z najbardziej zielonych miksów wytwórczych wśród polskich grup energetycznych - wskazano w informacji. Wyliczono przy tym, że w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 r. blisko połowa energii elektrycznej pochodzącej z aktywów Energi wyprodukowana została przez odnawialne źródła energii.
W komunikacie wspomniano m.in., że Energa Operator prowadzi różnego rodzaju proekologiczne działania, np. wspiera polską populację bocianów poprzez montaż specjalnych platform na słupach energetycznych, a wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki Energa wpuściła do rzeki Narew 200 par raków błotnych, wpisanych do polskiej czerwonej księgi zwierząt zagrożonych gatunków.
Energa zaznaczyła, że dzięki odpowiedzialnie realizowanym inwestycjom w 2020 r. znaczącej redukcji uległa też emisja pyłów oraz lotnych związków azotu i siarki o ok. 20 proc.. Przypomniała również, że 17 jej spółek wpisanych jest obecnie do elitarnego rejestru EMAS - EcoManagement and Audit Scheme. Jak wyjaśniono w komunikacie, system ekozarządzania i audytu EMAS to unijny system certyfikacji środowiskowej, funkcjonujący w oparciu o Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.