W ruchu Chwałowice kopalni ROW ruszyła nowoczesna, w pełni zautomatyzowana linia do pakowania ekogroszku Pieklorz. Już od trzech tygodni pierwsze dwudziestokilogramowe worki i jednotonowe palety z węglem trafiają do odbiorców.
Jeszcze w połowie 2018 r. w ruchu Chwałowice uruchomiono instalację do produkcji paliw kwalifikowanych. Niesłabnący popyt na chwałowickiego Pieklorza oraz stale rosnące zainteresowanie klientów konfekcjonowanymi paliwami węglowymi, zapewniającymi wygodę w użyciu i stabilne parametry jakościowe, spowodowały konieczność rozbudowy inwestycji.
Zastanawiano się nad możliwością budowy linii do paczkowania węgla. Z ekonomicznego punktu widzenia wybrano wariant zakładający wykorzystanie istniejącej hali magazynowej. Pracownicy Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla Ruchu Chwałowice przygotowali systemem gospodarczym obszerny plac składowy mogący pomieścić ok. 600 palet zapaczkowanego ekogroszku. Istniejąca halę przystosowano do odpowiednich warunków socjalnych poprzez ocieplenie ścian i sufitu.
Wybrany wykonawca inwestycji zaproponował odpowiedni układ transportowy i specjalistyczną linię do konfekcjonowania węgla. Pod koniec grudnia 2020 r. została oddana do użytku nowoczesna, zautomatyzowana linia do pakowania ekogroszku. Po miesięcznym rozruchu, 22 stycznia br., pierwsze worki i palety z węglem trafiły do odbiorców.
Wydajność instalacji wynosi ponad 200 t na dobę. Pozwoli to zaspokoić rosnący popyt na konfekcjonowane paliwo węglowe z Chwałowic.
Warto wiedzieć, że ekogroszki produkuje się z pokruszonego i przesianego węgla o niskiej spiekalności, wartości opałowej większej niż 24 MJ/kg i zawartości siarki mniejszej niż 1 proc., a ponadto niewielkiej zawartości wody i substancji niepalnych.
Taki surowiec jest następnie płukany. Dzięki tym procesom z węgla usuwane są miał, niepalne frakcje i substancje szkodliwe, emitowane do atmosfery podczas palenia. Obniża się również spiekalność, będąca czynnikiem negatywnym podczas spalania węgla kamiennego.
Uzyskany produkt, powstały wyłącznie przy wykorzystaniu najwyższej jakości węgli, cechuje się bardzo wysoką wartością opałową i pozostaje po nim znacznie mniej popiołów. Emituje do atmosfery znacznie mniej szkodliwych substancji niż zwykły węgiel. Swą nazwę zawdzięcza postaci w jakiej jest sprzedawany.
Pieklorz z Chwałowic przeznaczony jest głównie do spalania w kotłach z automatycznymi paleniskami retortowymi i rusztowymi oraz we wszystkich kotłach rusztowych komorowych górnego i dolnego spalania.
ruch chwałoice, pieklorz, paczkowalnia
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Pani Urszulo od stanu sytuacji na łaźniach są służby BHP danego ruchu kopalni. Sanepid ma ważniejsze sprawy niż zaniedbane , zniszczone łaźnie przez górników!
Tylko dzięki Byłemu dyrektorowi Robakowskiemu to wszystko jest możliwe On stworzył ROW Był najlepszy No ale nie był mierny i wierny Miał swoje zdanie posiadał wiedzę i realizował zamierzenia Teraz Row zapewne trafi do jsw Oj będzie się działo
Pokarzcie zdjęcia łaźni z Chwałowic Tam to dopiero widać postęp Myślę że rybnicki sanepid tam jeszcze nie był Szkoda tylko że ludzie Ciężkiej pracytak żyją