Pół miliona złotych oszczędności rocznie ma przynieść wdrażany w tym roku przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo program poprawy efektywności energetycznej w kopalni Dębno w Barnówku w województwie zachodniopomorskim. Spółka zakłada, że realizacja programu pozwoli zaoszczędzić rocznie około 7 tys. MWh energii elektrycznej i gazu ziemnego, wykorzystywanych w procesach technologicznych kopalni.
- Kopalnia Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno obsługuje kilka złóż, w tym Barnówko-Mostno-Buszewo – największe złoże ropy naftowej w Polsce. Do tej pory PGNiG wyeksploatowała około 12 proc. zasobów tego złoża - oprócz ropy naftowej znajduje się w nim również gaz ziemny, tak więc perspektywy funkcjonowania kopalni są długoletnie. Między innymi z tego względu spółka podjęła decyzję, żeby właśnie w kopalni Dębno zrealizować pilotażowy projekt poprawy efektywności energetycznej. Wdrożenie systemu zarządzania gospodarką energetyczną w procesach technologicznych zakładu ma zostać zrealizowane do końca 2021 roku - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
Doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji programu „Dębno 4.0” zostaną wykorzystaną podczas wdrażania podobnych systemów w innych kopalniach.
Kopalnia Dębno funkcjonuje od około dwudziestu lat. Podlega pod oddział PGNiG w Zielonej Górze. W 2020 r. nie doszło do żadnych przerw w jej działaniu. Zgodnie z złożeniami, w 2022 r. kopalnia ma zaoszczędzić około 2 proc. zużywanej energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.