Problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. Polaków - wynika z analizy HRE Investments w oparciu o dane Eurostatu za 2019 r. W UE co 14. mieszkaniec narzekał na zimno w domu. W Macedonii Płn., Bułgarii i na Litwie ten problem dotyczył ponad 26 proc. obywateli.
Jak wskazują analitycy HRE w oparciu o dane Eurostatu, w 2019 r. co 14. mieszkaniec UE narzekał na zimno w domu lub mieszkaniu i przynajmniej przez część roku nie był w stanie sobie z tym problemem poradzić. W najgorszej sytuacji byli Macedończycy, Bułgarzy i Litwini. W krajach tych co czwarty lub nawet co trzeci obywatel przyznawał, że nie jest w stanie odpowiednio ogrzać swojej nieruchomości.
Według głównego analityka HRE Investments Bartosza Turka winą za niedogrzanie co do zasady można obarczać niskie dochody ludności i, paradoksalnie, ciepły klimat.
- Działa to też w drugą stronę. W krajach bogatych i tych, w których zima potrafi dać w kość, problem niedogrzania niemal nie występuje. W sumie trudno się dziwić - niedogrzanie w trakcie siarczystych mrozów jest śmiertelnie niebezpieczne. To właśnie dlatego w takich krajach, jak Szwajcaria, Islandia czy Norwegia problem niedogrzania niemal nie występuje. W Szwajcarii za zimno ma w domu jedna osoba na ponad 300, a na Islandii czy w Norwegii jedna na 100 - wskazał.
W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców.
- To znaczy, że na zimno narzeka jedna osoba na 24. Mimo że zajmujemy dopiero 29. miejsce (na 35 krajów) pod względem dochodów ludności, plasując się w gronie krajów o najniższych dochodach, to niedogrzanie jest u nas rzadkim problemem - ocenił Turek.
Jak wskazał analityk, zajmujemy pod tym względem miejsce 15. na 35, a więc w gronie krajów, których obywatele na chłód w domu raczej nie narzekają.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zlikwidować podzielniki na kaloryferach to problem niedogrzania sam się rozwiąże przynajmniej w blokach
„ Jak wskazał analityk, zajmujemy pod tym względem miejsce 15. na 35, a więc w gronie krajów, których obywatele na chłód w domu raczej nie narzekają.” Bo się przyzwyczailiśmy.