Podczas wtorkowego, 2 lutego, posiedzenia rząd przyjął uchwałę ws. Polityki energetycznej Polski do 2040 r. - podało Centrum Informacyjne Rządu. Jak już informowaliśmy w netTG.pl, jej trzy filary to sprawiedliwa transformacja, budowa równoległego, zeroemisyjnego systemu energetycznego oraz dobra jakość powietrza.
Centrum Informacyjne Rządu przypomina, że PEP 2040 zakłada redukcję wykorzystania węgla w gospodarce w sposób zapewniający sprawiedliwą transformację.
„Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” przyjęta przez RM! Po 12 latach, od przyjęcia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, który wyznacza kierunki rozwoju sektora. #PEP2040 będzie naszym kompasem w zakresie transformacji do gospodarki zeroemisyjnej. pic.twitter.com/ZkwUO1JbFC
Według dokumentu w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc., moc zainstalowana farm wiatrowych na morzu wyniesie ok. 5,9 GW w 2030 r. i do ok. 11 GW w 2040 r., a w w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków.
- PEP2040 stanowi wkład w realizację Porozumienia paryskiego zawartego w grudniu 2015 r. podczas 21. konferencji stron Ramowej konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21) z uwzględnieniem konieczności przeprowadzenia transformacji w sposób sprawiedliwy i solidarny – informuje serwis gov.pl.
PEP2040 stanowi krajową kontrybucję w realizację polityki klimatyczno-energetycznej UE, której ambicja i dynamika istotnie wzrosły w ostatnim okresie. Polityka uwzględnia skalę wyzwań związanych z dostosowaniem krajowej gospodarki do uwarunkowań regulacyjnych UE związanych z celami klimatyczno-energetycznymi na 2030 r., Europejskim Zielonym Ładem, planem odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19 i dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej w II połowie XX w.
„Niskoemisyjna transformacja energetyczna przewidziana w PEP2040 inicjować będzie szersze zmiany modernizacyjne całej gospodarki, gwarantując bezpieczeństwo energetyczne, dbając o sprawiedliwy podział kosztów i ochronę najbardziej wrażliwych grup społecznych” – czytamy w omówieniu dokumentu udostępnionym przez Radę Ministrów.
PEP2040 jest jedną z dziewięciu zintegrowanych strategii sektorowych, wynikających ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 jest zgodny z PEP2040. PEP2040 zawiera opis stanu i uwarunkowań sektora energetycznego. Następnie wskazano trzy filary PEP2040, na których oparto osiem celów szczegółowych PEP2040 wraz z działaniami niezbędnymi do ich realizacji oraz projekty strategiczne. Zaprezentowano ujęcie terytorialne i wskazano źródła finansowania PEP2040.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Oby tylko ten kompas transformacyjny, nie wyprowadził nas na mieliznę.
Wyobraźcie sobie kochane górniki, że są kraje gdzie węgla się nie wydobywa wcale i ludzie żyją lepiej niż my
Wiatraki ?? Super ! Fajno sprawa ,Ale my nie wiemy że jedno zagrożenie chcemy zlikwidować a drugie zagrożenie sami stworzymy , Powietrze będzie czyste bo nie będzie kopalń ,hut , pieców itd. Ale stworzymy nowe zagrożenie typu silne wiatry , huragany co za tym idzie deszcze itd . Wiatrak super sprawa ale mało kto wie że powiedzmy jedziemy samochodem śmigło się ładnie śmiga , powoli , piękny widok . Ale powiedzmy że wiaterek wieje sobie spokojnie około 1 metra na sekundę przed śmigłem to za śmigłem wylatuje już około 20 razy szybciej czyli 20 metrów na sekundę. Teraz jak tych wiatraków będzie trocha to wyobraźcie sobie co się będzie dziać . Już teraz widzimy skąd przychodzą najsilniejsze wiatry ! Resztę sobie możemy sami dopowiedzieć . Wiem nie jestem uczonym bo jestem górnikiem ale coś się czyta i troszkę wie . Pozdrawiam .
Mam nadzieję że większość tych elektrowni jądrowych powstanie w okolicach Warszawki i tam gdzie najbardziej przeszkadzały ludziom elektrownie węglowe...
Nie będzie wiatru i słońca to zobaczycie energię przy minus 30 stopniach....Naiwniacy
Musimy bronić naszego bogactwa narodowego węgla kamiennego i brunatnego... pogonić to badziewie PiS
Ile trzeba było zjeść śniegu by popierać i głosować na PiS?
Teraz związki mogą sobie organizować wycieczki a nie bronić węgla!