Górnicy z ruchu Borynia kopalni Borynia-Zofiówka mają się czym pochwalić. Mimo pandemii stanęli na wysokości zadania i wykonali ubiegłoroczny plan. Nie została też zatrzymana żadna z inwestycji mających na celu zapewnienie ciągłości wydobycia zarówno w br., jak i w kolejnych latach.
Ruch Borynia zamknął miniony rok wydobyciem na poziomie ponad 1 850 tys. t węgla. Wykonany został także plan robót przygotowawczych zakładający wydrążenie 10200 m nowych wyrobisk, które udostępnią w najbliższych latach kolejne ściany.
Na ścianach i w przodkach
– Był taki czas, że mieliśmy na ścianach i w przodkach prawie 70-proc. absencję. Ci, którzy mogli pracować, wykazali się ogromnym wysiłkiem, żeby utrzymać prowadzone fronty robót. Dzięki załodze udało się uruchomić wydobycie z trzech ścian i zakończyć eksploatację w czterech uruchomionych wcześniej – relacjonuje Andrzej Firla, kierownik robót górniczych eksploatacyjnych, zastępca kierownika Działu Górniczego w ruchu Borynia.
Obecnie ruch Borynia fedruje trzema ścianami: G-31 w pokładzie 359/1, A-32 w pokładzie 404/1 oraz F-32 w pokładzie 404/1. Ta ostatnia posiada zdecydowanie największą zdolność produkcyjną. Jej wybieg liczy 2 km. Ma miąższość w granicach od 2,5 m do 2,8 m. W celu poprawienia efektywności odmetanowania ściany wykonany został chodnik drenażowy, którego drążenie zakończono w grudniu ub.r. Taki chodnik w Boryni został wykonany po raz pierwszy. Rozwiązanie pozwoli na ujęcie do systemu odmetanowania mieszaniny powietrza z gazami migrującymi o stężeniu metanu w rurociągu powyżej 30 proc.
Chodnik drenażowy F-1 został zlokalizowany w skałach otaczających nad pokładem 404/1, przeznaczonym do eksploatacji. Liczy ok. 570 m długości. O tym niecodziennym jak na boryńskie warunki, choć znanym w polskim górnictwie rozwiązaniu, można by na dobrą sprawę napisać rozprawę naukową. Cała operacja konsultowana była z ekspertami z Głównego Instytutu Górnictwa. Zebrane doświadczenia posłużą z pewnością do realizacji kolejnych zadań związanych z udostępnianiem ścian w nowych rejonach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.