Stan rozpoznania geotermalnego Sudetów jest znacznie mniejszy, niż pozostałych części Polski. W przyszłości ma to jednak ulec zmianie. Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy zakończył zadanie badawcze pod nazwą „Młode strefy tektoniczne a warunki geotermalne w Sudetach w świetle badań geochronologicznych, strukturalnych i termometrycznych”. Wyniki tych badań będą pożytkowane w kolejnych latach.
Wody podziemne mogą być traktowane jako kopaliny, jeśli zostają uznane za wody lecznicze. W Sudetach znane jest występowanie takich wód w niektórych miejscach. Ogólnie jednak stan wiedzy na temat geotermalnego potencjału Sudetów jest niezadowalający.
Wspomniane zadanie państwowej służby geologicznej było realizowane w dwóch kolejnych etapach. Trwały one od 2 stycznia 2014 r. do 30 kwietnia 2020 r. Celem nie było jednak znalezienie konkretnych miejsc, w których występują wody termalne. Badania te podjęto w celu oceny potencjalnej zdolności występowania wód podziemnych głębokiego krążenia. Warto tu zaznaczyć, że w trakcie prac nie prowadzono odwiertów.
- Aby jednoznacznie stwierdzić występowanie takich wód, należy je nawiercić, a takie narzędzia przy realizacji zadania nie były dostępne – zresztą, ich użycie do celów, jakie miały być osiągnięte zaplanowanymi badaniami, byłoby ekonomicznie nieuzasadnione. Celem lokalnie prowadzonych badań było oszacowanie, czy miejscowe warunki geologiczno-strukturalne w danym, wybranym do badań rejonie sprzyjać mogą głębokiej cyrkulacji wód, które dzięki temu, że infiltrują na znacznej głębokości, mają szansę wykazywać podwyższoną temperaturę - wyjaśnia Krystian Lisiak, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego.
Sudety potocznie rozumiane są jako zespół pasm górskich ciągnący się od Prudnika do Świeradowa-Zdroju. W ujęciu geograficznym jednak to także ich przedgórze i kotliny. Miejsca, w których prowadzono badania, znajdowały się zarówno w górskich, jak i podgórskch rejonach. Były to m.in. Niecka Żytawska, Góry Izerskie, Kotlina Jeleniogórska, Góry Kaczawskie, Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie oraz na ich pogórzach. Kolejnymi miejscami były Obniżenie Podsudeckie, Kotlina Kłodzka i otaczające ją pasma górskie, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, a nawet Równina Niemodlińska oraz południowo-zachodnia część Niziny Śląsko-Łużyckiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.