Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego został laureatem Nagrody Krajobrazowej, przyznawanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zwycięski projekt dotyczy ochrony cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd.
- Zwycięski projekt zostanie zgłoszony przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska do konkursu Europejska Nagroda Krajobrazowa - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik Dyrekcji Piotr Otrębski.
Międzynarodową nagrodę, o którą będzie teraz rywalizować śląski projekt, przyznaje Rady Europy na mocy Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Polska Nagroda Krajobrazowa została przyznana po raz piąty. W konkursie wyróżniane są projekty będące przykładami "zrównoważonego planowania i gospodarowania krajobrazu, z aktywnym udziałem społeczeństwa, połączone z podnoszeniem wiedzy w zakresie wartości i roli krajobrazów". Nagradzanie inicjatyw w zakresie kształtowania i ochrony krajobrazów ma służyć podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat wartości krajobrazów oraz zmian w nich zachodzących.
Udziału w rozstrzygniętym w ostatnim czasie konkursie mogły brać zarówno jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki, jak i np. regionalne dyrekcje ochrony środowiska, parki narodowe, parki krajobrazowe lub ich zespoły, a także organizacje pozarządowe i instytucje, które zrealizowały projekty w zakresie zrównoważonego kształtowania i gospodarowania krajobrazem.
Zgodnie z regulaminem konkursu, zgłaszany projekt powinien być w pełni ukończony oraz dostępny dla społeczeństwa przynajmniej przez trzy lata przed datą przesyłania zgłoszenia. Oceniano zatem przedsięwzięcia z lat ubiegłych, a nie nowe projekty, których realizacja zakończyła się w ostatnim czasie.
W ocenie GIOŚ, Zespół Parków Krajobrazowych Woj. Śląskiego wzorcowo zrealizował projekt zatytułowany "Ochrona cennych krajobrazowo i przyrodniczo siedlisk nieleśnych charakterystycznych dla obszarów Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd".
- Nagrodzony projekt spełnia wszystkie kryteria określone w Rezolucji o zasadach regulujących przyznanie Nagrody Krajobrazowej Rady Europy, tj. wprowadza konkretną metodę ochrony, planowania krajobrazu i zarządzania nim; odwołuje się do zasad zrównoważonego rozwoju, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne, gospodarcze, kulturowe i estetyczne; wprowadza zrównoważony rozwój, stanowi wzór do naśladowania - wyliczał rzecznik GDOŚ.
Ważnym elementem, który wpłynął na pozytywną ocenę projektu, było również przywrócenie historycznego sposobu użytkowania terenów położonych w parku krajobrazowym, co pozwoliło na odtworzenie typowych dla tego regionu krajobrazów oraz zachowanie różnorodności biologicznej na tym obszarze. Doceniono również włączenie lokalnej społeczności w podejmowane w parku działania.
Komisja konkursowa zdecydowała również o przyznaniu wyróżnienia za zrealizowany przez samorząd Opola projekt "Odra uRzeka. Zagospodarowanie nadbrzeży Młynówki w Opolu. Rewitalizacja Parku Nadodrzańskiego w Opolu".
- Komisja doceniła kompleksowe podejście Miasta Opole do obszarów nadrzecznych znajdujących się w graniach miasta. W projekcie uwzględniono zarówno funkcje społeczne, estetyczne, jak i ekologiczne krajobrazu, a także bezpieczeństwo powodziowe - poinformowała Dyrekcja.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.