Miażdżyca tętnic i zawał mięśnia sercowego są najczęstszymi przyczynami zgonów z tzw. przyczyn naturalnych, do których dochodzi w godzinach pracy. W ub.r. w polskich kopalniach odnotowano dziewięć takich przypadków – osiem w kopalniach węgla kamiennego, jeden w kopalni miedzi.
Większość pracowników, którzy zmarli na terenie zakładów górniczych z przyczyn naturalnych, była zatrudniona pod ziemią. Tylko dwóch na powierzchni.
Analiza wykazała, że zgony naturalne nie były związane z nadmiernym wysiłkiem pracowników. W większości nie wykonywali oni żadnych prac. Zwykle korzystali z przerwy na posiłek, oczekiwali w pozycji siedzącej na wyjazd szybem lub podążali pieszo wyrobiskiem. Zdarzyło się, że prowadzili prace porządkowo-transportowe lub obsługiwali przenośnik taśmowy.
Pod względem zgonów naturalnych i według grup wiekowych ubiegły rok nie różni się znacząco od lat poprzednich. Dominującą grupę stanowili pracownicy w wieku powyżej 40 lat (6 zgonów – powyżej 5 proc.). Również w zakresie przyczyny zgonów 2020 r. był podobny. Jako główne przyczyny zgonów odnotowywano niewydolność krążeniowo-oddechową, prowadzącą do zawału mięśnia sercowego oraz miażdżycę tętnic.
Na wysokim poziomie
Analiza stanu bezpieczeństwa pracy w górnictwie wskazuje na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zgonów naturalnych. W latach 2015-2019 w branży wystąpiły łącznie 54 przypadki takich zgonów, w tym 36 (66,7 proc.) w kopalniach węgla kamiennego. Osiem spośród nich było w zakładach przeróbki mechanicznej węgla (14,8 proc.). Najwięcej, bo 13 – odnotowano w 2018 r. Liczba ta jednak nie odbiegała znacząco od liczby zgonów zarejestrowanych w latach 2015-2019. Z kolei analiza według grup wiekowych wykazała, że dominującą grupę stanowili pracownicy w wieku powyżej 50 lat. Na 54 zgony – 28 (51,8 proc.) było właśnie w tym przedziale. Drugą grupą byli pracownicy w wieku 41-50 lat – 18 zgonów (33,3 proc.). Szczególnie niepokojącym zjawiskiem są zgony naturalne wśród pracowników poniżej 40 lat, a nawet pomiędzy 21. a 30. rokiem życia. W 2019 r. na 12 takich przypadków trzy dotyczyły pracowników poniżej 40 lat, w tym dwa w wieku 21-30 lat.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.