Początek roku to doskonały czas na podsumowanie minionych 12 miesięcy i zaplanowanie nowego, nadchodzącego roku. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się z portalem netTG.pl Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.
- Za nami niezwykle wymagający rok, w którym, podobnie jak cała gospodarka, zmagaliśmy się z negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Włożyliśmy w tym czasie wiele wysiłku w odpowiednie przemodelowanie organizacji pracy tak, aby mogły efektywnie funkcjonować w niełatwym otoczeniu. Kontynuowaliśmy realizację inwestycji w naszych trzech zakładach górniczych.
Dzięki temu finalizujemy obecnie budowę poziomu 800 metrów w ZG Janina, która jest już zaawansowana w blisko 90 proc. Umożliwi ona udostępnienie pokładów węgla o parametrach poszukiwanych przez energetykę konwencjonalną. Na tym etapie uruchomiliśmy już zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce, dzięki czemu czas dotarcia załogi do miejsc pracy skróci się prawe dwudziestokrotnie. Całą inwestycję zakończymy w tym roku.
W ZG Sobieski uruchomiliśmy natomiast eksploatację z węglozasobnego złoża Brzezinka, charakteryzującego się, najlepszymi parametrami jakościowymi węgla. Pomiędzy tą kopalnią, a nowym blokiem energetycznym w Jaworznie uruchomiliśmy najkrótszą kolejową linię dostaw węgla w kraju, co wpływa korzystnie zarówno na bezpieczeństwo dostaw jak i na niskie koszty transportu.
W trzecim z naszych zakładów, czyli w ZG Brzeszcze zakończyliśmy działania inwestycyjne, które umożliwiły uniezależnienie funkcjonowania kopalni od części, która została przekazana do SRK. W celu poprawienia bezpieczeństwa załogi, pracującej w bardzo wysokim poziomie zagrożenia metanowego, zmodernizowaliśmy stację odmetanowania i przebudowaliśmy ponad 2000 metrów wyrobisk wentylacyjnych. Działania te dają dobrą perspektywę dla kopalni, która produkuje paliwo, mające odbiorców w branży metalurgicznej i chemicznej. W trudnym otoczeniu rynkowym czasu pandemii poprawiliśmy wyniki finansowe.
Znacząco wzrosła produkcja węgla handlowego, przy jednoczesnym wprowadzeniu działań w zakresie poprawy efektywności kosztowej. Weryfikujemy zakresy robót wykonywanych przez firmy usługowe oraz optymalizujemy zużycie materiałów i energii. Dzięki tym działaniom ograniczamy koszty.
Potencjał Taurona Wydobycie to posiadanie największych zasobów węgla energetycznego. w Polsce. Naszym ważnym atutem jest to, że już dzisiaj produkujemy paliwo o niskiej zawartości chloru. Z myślą o efektywnej produkcji paliw dedykowanych dla energetyki, rozpoczęliśmy również działania na rzecz utworzenia kopalni zespolonej z zakładów górniczych Janina i Sobieski.
Dzięki wdrożonym już działaniom naprawczym Tauron Wydobycie zoptymalizował potencjał wydobywczy, dostosowując go do skali zapotrzebowania Grupy Tauron w najbliższych latach. Kopalnie spółki są przygotowane pod względem technologicznym i zasobowym do pełnego pokrycia zapotrzebowania Grupy na dedykowane paliwo węglowe dla elektrowni i elektrociepłowni. Zdajemy sobie sprawę, że konieczna jest dalsza optymalizacja produkcji i temu służy między innymi perspektywa utworzenia kopalni zespolonej. Kontynuujemy działania naprawcze i chcemy partycypować w rozwiązaniach, które ułatwią przemodelowanie sektora.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A czemu milczenie na temat najważniejszej inwestycji czyli Szybu Grzegorz.
Propaganda jak za późnego Gierka. Wszystkie 3 kopalnie na liście 13 na 13.01. Panie prezesie PROSZĘ!
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.