Obchodząca w tym roku dwusetną rocznicę powstania Sztolnia Fryderyk, której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, znalazła się na celowniku chuliganów. Efekty ich działalności stały się widoczne u wylotu sztolni, znajdującego się w dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice, niedaleko wsi Laryszów.
Sztolnia Czarnego Pstrąga, zwana też Sztolnią Głęboką Fryderyk, przebiega pod terenem gminy Zbrosławice i miasta Tarnowskie Góry. Do dzisiaj odwadnia wyrobiska kruszcowe pozostałe po wydobyciu rud ołowiu i srebra.
- Kilka dni temu wandale zniszczyli efekt wspólnej pracy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Zniszczeniu uległ fragment kraty zabezpieczającej wylot Sztolni Głębokiej Fryderyk w Zbrosławicach, który umożliwia nietoperzom swobodny dostęp do obiektu. Jesteśmy tym faktem niezwykle zbulwersowani i sprawy tak nie zostawimy. O całym zdarzeniu została powiadomiona policja, która wszczęła już postępowanie - informuje Grzegorz Rudnicki, członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zarządza Sztolnią Czarnego Pstrąga - obiektem światowego dziedzictwa Unesco, czyli 700-metrowym fragmentem Sztolni Głębokiej Fryderyk między szybami Sylwester i Ewa, natomiast Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu administruje finalnym odcinkiem sztolni, od szybu Ewa aż do wylotu, włącznie z Bramą Gwarków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.