W kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych działa nowoczesna instalacja do granulowania drobnych ziaren węgla. Jest na wskroś nowoczesna i w pełni zautomatyzowana. Jeszcze rok temu o tej porze w miejscu, w którym powstała, składowano muły węglowe.
Inwestycja powstała w niespełna pół roku ze środków własnych Polskie Grupy Górniczej. Prace budowlane rozpoczęły się już 1 marca 2020 r., natomiast rozruch kompletnej instalacji do granulowania drobnych ziaren węgla po niespełna pół roku. 31 sierpnia 2020 r. osiągnęła zakładaną wydajność na poziomie 40 ton na godzinę.
- Jest to nowoczesna instalacja całkowicie zautomatyzowana i wybudowana wg polskiej myśli technicznej, którą na zmianie obsługuje zaledwie jeden pracownik. Pozwoli ona na bardziej racjonalne zagospodarowanie drobnych ziaren węgla. Tym samym zwiększy wolumen sprzedaży węgla handlowego – tłumaczy Zdzisław Klimek, główny inżynier przeróbki mechanicznej węgla w kopalni Bolesław Śmiały.
Należy wiedzieć, że podczas prowadzenia procesów wzbogacania węgla surowego do obiegu wodno-mułowego przedostają się drobne ziarna węglowe stanowiąc niepożądany balast, który musi być wydzielany z obiegu w dalszych procesach przeróbczych. Jest to materiał, który nie może być kierowany do bezpośredniej sprzedaży ze względu na jego charakter oraz parametry jakościowe m.in. zawilgocenie. Jego zagospodarowanie jest zatem możliwe dopiero po zgranulowaniu. Do czasu wybudowania instalacji do granulowania drobnych ziaren węgla produkt był przerabiany w instalacji firmy zewnętrznej w Zabrzu, z która łaziska kopalnia współpracowała i powtórnie zawracany do sprzedaży jako składnik mieszanki energetycznej.
Dla zaoszczędzenia kosztów transportu oraz kosztów wykonywanej usługi, pod koniec 2019 r. zapadła decyzja o budowie własnej instalacji na terenie kopalni.
- Oszczędności szacujemy na kilka milionów złotych rocznie. Odbiorcom zaoferujemy więc tańszy produkt. Cała inwestycja ma także wymiar ekologiczny, odpada bowiem transport samochodowy. Powinna się nam spłacić w przeciągu dwóch lat – wylicza Zdzisław Klimek.
Mało tego, projekt przyczyni się do wprowadzenia do krajowego bilansu paliwowego prócz produktów węglowych z bieżącej produkcji, także tych niesprzedanych, zalegających jako depozyty. Doskonale więc wpisze się w realizację dyrektywy 2006/21/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego.
Wykonawcą instalacji były: tyska Carboautomatyka oraz przedsiębiorstwo Demetrix z Piekar Śląskich. Granulator wyprodukowała firma Idea-Pro z Nowej Soli.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Boże Dary? To czemu zniknęła z map googla dziś?
Na Bożych Darach uruchomiono podobną instalację 6 lat temu tuż przed jej zamknięciem.
A Bolek pierwszy do zamknięcia , super planowanie.