Spółka Tauron Wydobycie zapewnia o kontynuowaniu inwestycji w swoich zakładach. M.in. uruchomiono eksploatację ze złoża Brzezinka, a budowa nowego poziomu w kopalni Janina jest zaawansowana w prawie 90 proc. O warunkach dalszej budowy szybu Grzegorz trwają rozmowy z wykonawcą tej inwestycji.
Informację o realizowanych w spółce inwestycjach oraz prowadzonych działaniach naprawczych, prezes Tauronu Wydobycie Tomasz Cudny przedstawił podczas poniedziałkowego spotkania z parlamentarzystami Koalicji Obywatelskiej.
- Parlamentarzyści mieli okazję zapoznać się z finalizowaną obecnie budową poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina. Inwestycja jest już zaawansowana w blisko 90 procentach. Dzięki niej zostaną udostępnione pokłady węgla, o parametrach poszukiwanych przez energetykę konwencjonalną - powiedział po spotkaniu prezes Cudny.
Niedawno w Janinie uruchomiono zjazd ludzi na dół jedną z największych klatek szybowych w Polsce, dzięki czemu czas dotarcia załogi do miejsc pracy skraca się nawet 20-krotnie. Cała inwestycja w kopalni ma być zakończona w przyszłym roku. Również w 2021 r. - jak informowała wcześniej spółka - kopalnia Janina w Libiążu ma być administracyjnie połączona z innym zakładem spółki Tauron Wydobycie - kopalnią Sobieski w Jaworznie. W kolejnym roku oba zakłady mają już być kopalnią zespoloną także pod względem technicznym.
Podczas poniedziałkowego spotkania prezes Taurona Wydobycie podkreślił rolę uruchomionej w kopalni Sobieski eksploatacji węgla ze złoża Brzezinka, charakteryzującego się najlepszymi parametrami jakościowymi paliwa dla energetyki konwencjonalnej. Kopalnię oraz uruchomiony w listopadzie nowy blok energetyczny o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno łączy specjalna linia kolejowa.
Jednym z tematów poniedziałkowego spotkania z parlamentarzystami była także budowa szybu Grzegorz w Jaworznie. Ta realizowana od kilku lat inwestycja, szacowana na ponad pół miliarda złotych, jest kluczowa dla przyszłości kopalni Sobieski. Według zapowiedzi, ten głęboki na 870 m szyb miałby uzyskać pełną funkcjonalność w 2023 r. Po jego uruchomieniu podziemna droga dotarcia do ściany wydobywczej skróciłaby się o ponad połowę. W ostatnim czasie m.in. związkowcy wyrażali obawy o przyszłość tej inwestycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Prezesie. Czytam Pana informację na temat inwestycji. Super...A co Pan powie mieszkańcom wsi Zarki, czy będzie Pan miał odwagę stanąć przed społeczeństwem Zarek...Znowu się zaczyna. Wstrząsy, powodujące niszczenie Naszych majątków, degradację wsi oraz wybudzanie w nocy. PGG nie pozwala na zatrzymanie działalności górniczej ale gniew społeczeństwa może dużo...W piątek , z pompą otwarcie nowego szybu. Brawo. Mariaż Janiny z Sobieskim- po co? Janina będzie dojona do zwycięstwa bo Sobieski leży. Co za tym idzie? Wzrost postępów, wzrost ilości wstrząsów wysokoenergetycznych. Panie Prezesie pracował Pan na kopalniach z zagrożeniem tąpaniowym- Pana v- ce Prezes również. Gdyby, taka energia wyzwoliła się np. na KWK Murcki Staszic to nie chcę głośno myśleć o efektach. Co na to nadzór Górniczy?...Jestem lokalnym patriotom, moja rodzina jest rodziną górniczą od pokoleń ale nie jestem osobą, która pozwoli na to aby ktoś bezkarnie niszczył dorobek mojego życia. Z górniczym Szcześć Boże