Zadania Agencji Rezerw Materiałowych, która zmieni nazwę na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), zostaną rozszerzone. Nową agencję nadzorował będzie bezpośrednio premier - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów we wtorek.
"Chodzi o bardziej efektywne zabezpieczenie Polski i jej obywateli na wypadek zagrożeń, mogących wywołać zakłócenia w podaży i popycie niektórych towarów i dóbr na rynku" - podała Kancelaria Premiera w komunikacie.
Według KPRM ulepszony został proces tworzenia i przechowywania rezerw w ramach Rządowego Programu Rezerw Strategicznych, tak aby lepiej odpowiadały one potrzebom bezpieczeństwa państwa.
- Umożliwiono utrzymywanie rezerw strategicznych na podstawie nowych rodzajów umów o tzw. "pozostawaniu w gotowości" - poinformowano.
"Chodzi o zapewnienie większej dostępności rezerw i ograniczenie problemów z zakłóceniami w łańcuchach dostaw w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej" - dodano.
Kancelaria podała, że asortyment i ilości rezerw będzie określał, tak jak dotychczas, Rządowy Program Rezerw Strategicznych, który będzie opracowywany przez Prezesa Rady Ministrów we współpracy z RARS na okres 5 lat.
Dzięki wprowadzeniu projektu usprawniono i zoptymalizowano likwidację rezerw strategicznych oraz poszerzony został zakres zadań RARS.
"Chodzi o rozwiązanie problemów związanych z wydawaniem rezerw i dystrybuowaniem ich w oparciu o własne lub wynajęte zdolności logistyczne do odbiorcy końcowego" - czytamy. "Dotyczy to także usunięcia wątpliwości interpretacyjnych związanych z gospodarowaniem nieruchomościami RARS" - dodano.
KPRM podał, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie miała także możliwość wykonywania określonych zadań powierzonych jej przez Prezesa Rady Ministrów. "Chodzi o sytuacje dotyczące nieprzewidzianych i nagłych zagrożeń" - napisano.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.