15 grudnia zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami pomiędzy związkami zawodowymi i stroną rządową ma zostać podpisana umowa społeczna. - Ta data jest nierealistyczna i to pokazuje, że rząd po raz kolejny nie dotrzymuje zobowiązań – uważa Bogusław Ziętek, przewodniczący Sierpnia 80.
W ocenie Bogusława Ziętka za to, że umowa społeczna nie zostanie podpisana w terminie odpowiada strona rządowa.
- My dołożyliśmy wszelkich starań, żeby z tych terminów się wywiązać, natomiast rząd nie bardzo się kwapił do tego, żeby dotrzymać tej daty. Wciąż pozostaje bardzo wiele nierozwiązanych kwestii. To np. sprawa funkcjonowania poszczególnych kopalń. W porozumieniu z września mieliśmy zapisane, że zostaną przygotowane analizy dot. funkcjonowania takich kopalń jak: Halemba i Bielszowice, Ziemowit, Bolesław Śmiały czy Sośnica. Z tego co wiem, nie udało się w najmniejszym stopniu w tych kwestiach dojść do porozumienia podczas pracy w zespołach. Ale również w innych zespołach, które dotyczyły osłon socjalnych czy nowych technologii nie ma zgody – mówi Ziętek.
Jak wskazuje szef Sierpnia 80 jedną z kluczowych spornych kwestii jest planowane zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel przez energetykę o 7 mln t w przyszłym roku.
- Podczas wrześniowych rozmów zyskaliśmy deklarację ze strony rządowej odnośnie tego, że nadwyżka na rynku węgla nie wyniesie 7 mln t, tylko dzięki znalezieniu zbytu na 4 mln t węgla z PGG będzie niższa o tę wielkość. Z takimi ustaleniami rozstawaliśmy się we wrześniu. Tymczasem dzisiaj znów słyszymy, że PGG musi zmniejszyć wydobycie o 7 mln t. To poddaje w wątpliwość jakikolwiek sens tych negocjacji i pokazuje, że rząd nie trzyma się własnych zobowiązań. Poza tym nie bardzo rozumiem, z czego wynika pomysł, że tylko PGG ma być obciążona tą kwotą 7 mln t węgla, której energetyka nie chce odebrać w 2021 r. Jeśli w przyszłym roku PGG nie będzie mogła sprzedać 7 mln t węgla, to oznacza de facto postawienie tej firmy w stan bankructwa – dodaje szef Sierpnia 80.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.