Ruszyły prace terenowe nad testowaniem nowych sposobów rekultywacji i zazielenienia hałd w ramach międzynarodowego, proekologicznego projektu RECOVERY. Eksperci Tauron Wydobycie i naukowcy Głównego Instytutu Górnictwa sadzą setki roślin na hałdzie górniczej w Libiążu – poinformowały portal netTG.pl służby prasowe spółki. Realizowany projekt wpisuje się w inicjatywy z zakresu Regionów Górniczych w Transformacji.
Roślinny poligon doświadczalny tworzony jest w ramach międzynarodowego projektu badawczego RECOVERY. Jego celem jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych. W jego ramach przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe powstałe z ubocznych materiałów poprodukcyjnych z zakładów górniczych Tauron Wydobycie oraz z elektrowni Grupy Tauron.
- Aktywnie poszukujemy nowych kierunków działań wpisujących się w szeroko pojętą transformację regionów górniczych. Tym razem wykorzystujemy produkty uboczne powstające w procesach produkcyjnych w kopalniach i elektrowniach Grupy, aby stworzyć zamienniki mieszanek gleb dla różnych zbiorowisk roślinnych, z myślą o rekultywacji biologicznej hałd górniczych oraz innych terenów poprzemysłowych. Eskalujemy tym samym działania naprawcze z korzyścią dla środowiska naturalnego oraz lokalnych społeczności – mówi prezes Taurona Wydobycie Tomasz Cudny.
Eksperymentalna rekultywacja odbywa się poprzez zaprojektowanie i wykonanie tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem produktów ubocznych wydobycia węgla i wytwarzania energii, na tzw. poligonie badawczym o powierzchni 4000 m kw.
Prace rekultywacyjne wykonywane są w sposób wariantowy, z zastosowaniem nowatorskich metod wykonania pokrywy glebowej, neutralizującej kwasowość odpadów górniczych. W ten sposób skutecznie ograniczony będzie potencjał do generowania kwaśnych odcieków mogących powstawać na hałdach lub innych obiektach poprzemysłowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.